Van’ın Tuşba ilçesi iki aile arasında 6 yıl önce yaşanan husumet verilen barış yemeğiyle barışla sonuçlandı.

Tuşba'nın Derebey Mahallesi’nde iki aile arasında 6 yıldır süren kan davası, Vali Mehmet Emin Bilmez ve AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar’ın katıldığı törenle barışla sonlandırıldı.

Köseoğlu ve Gencay aileleri arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada Sadullah Köseoğlu hayatını kaybetmiş, 7 kişi de yaralanmıştı. İki aile arasında yaşanan husumet, kanaat önderlerinin ve aile büyüklerinin girişimiyle ortam sağlanarak tören düzenlendi.

Kur'an tilavetiyle başlayan barış töreninde konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, kan davasının sona ermesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Barış töreninin diğer kan davalı ailelere örnek olmasını temenni ettiğini belirten Bilmez, "Derebey Mahallesindeki olay 2013’te meydana geldi ve 1 kardeşimiz hayatını kaybetti. Bu olayın barışla sonuçlanması için gayret gösteren büyükleri tebrik ediyorum. Olayın çözümü konusunda aracı olanlara da şükran borçluyuz. Bu uygulamanın diğer köylerde, ilçelerde, illerde, İslam coğrafyasında yayılmasını temenni ediyorum. İlimizde, ülkemizde ve dünyada barışın hakim olması için hep birlikte çalışmalıyız. İnşallah bu mahallenin birlik ve beraberliği hep daim olacaktır." dedi.

AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar ise, böyle anlamlı bir güne şahitlik etmenin çok kıymetli olduğunu vurgulayarak, barışın her yerde dillendirilmesi gerektiğini söyledi.

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman da bölgede artık kimsenin bu acıları yaşamak istemediğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından dualar okunup Köseoğlu ve Gencay ailesinin mensupları Kur'an-ı Kerim’in altından geçerek birbirlerinin elini sıkıp barıştı. Aile büyüklerine Kur'an-ı Kerim'in hediye edilen barış töreni yemekle son buldu. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler