Türk Telekom'un Türkiye'de ilk kez denemesini yaptığı Wi-Fi 6 testi sonucunda alınan hızın mevcut teknolojilere oranla 2.5 kat daha fazlasına erişildi.

Türk Telekom, Wi-Fi 6 standartını test edebilmek için Acıbadem'deki yerleşkesinde bulunan test laboratuvarını kullandı. Bu testle birlikte Türk Telekom, Türkiye'deki Wi-Fi 6 teknolojisini ilk kez başarılı bir şekilde test eden operatör oldu.

Türk Telekom'un testle ilgili yaptığı açıklamalara göre Wi-Fi 6 standartıyla alınan internet hızı 802.11ac'ye göre 2.5 kat daha yüksek oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Wi-Fi 6 teknolojisinin çok geniş bir alanda hizmet verebileceğini ve bu internet standartıyla internet bağlantı kalitesinin çok ciddi anlamda artacağını açıkladı.

Türk Telekom şimdi bu testin sonuçlarını değerlendirecek ve ilerleyen dönemlerde Wi-Fi 6 teknolojisinin yaygınlaştırılması için gerekli çalışmaları yapacak.

Wi-Fi 6, daha yüksek internet hızı ve daha düşük gecikme vadediyor. Mevcut Wi-Fi standartı "802.11ac" olarak isimlendiriliyor. Wi-Fi 6'ysa "802.11ax" standartına sahip. Bu teknoloji, yüksek internet gücü gerektiren işlemlerde büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu işlemlerden bir tanesi de IoT teknolojileri. Wi-Fi 6 standartının düzenli olarak kullanılmasıyla birlikte geleceğin teknolojisi olan IoT teknolojisi de aktif olarak, sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek. Ayrıca Wi-Fi 6 teknolojisi, önceki internet standartlarına göre daha az enerji tükettiğinden, bu standartın kullanıldığı cihazlarda batarya kullanım tasarrufu da sağlanacak.(İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler