Dünya'nın en büyük ekonomilerinden yedisini her yıl bir araya getiren G7 zirvesi, Fransa'nın güneybatısındaki Biarritz kasabasında başlıyor.

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada bu yıl başta "ekonomik eşitsizlik" olmak üzere, ticaret savaşları, küresel ısınma, uluslararası güvenlik, İran'ın nükleer enerji programı ve zirve gündemine son dakikada giren Amazon Ormanları'ndaki yangınlar gibi konuları ele alacak.

26 Ağustos'a kadar sürecek zirveye her yıl olduğu gibi başka ülkelerden temsilciler de davet edildi.

Öte yandan G7 öncesi her yıl olduğu gibi bu yıl da zirvenin yapılacağı kasaba yakınlarında protesto gösterileri düzenlendi. Fransa'nın en güneybatı ucunda İspanya sınırında bulunan Peyrehorade kentinde aktivistler tarım ilacı glifosat üreten Monsanto fabrikası önünde eylem yaptı.

G7 zirvesinde küreselleşme karşıtlarının protestolarına Sarı Yelekliler de katılacak

Çin dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olsa da kişi başı gelirinin G7 standardında olmadığı gerekçesiyle bu gruba dâhil değil.

Rusya'nın ise gruba üyeliği Kırım'ın ilhakından beri askıya alınmış durumda. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler