UMKE'den gerçeğini aratmayan deprem tatbikatı

Ulusal Kurtarma Medikal Ekibi (UMKE), Mardin'de saha tatbikatı yaptı. Senaryo gereği depremde göçüğün altında kalanları kurtaran UMKE ekipleri, yaralıları 112 Acil Servis ekiplerine teslim etti.

Mardin'de İl Sağlık Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekiplerince gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği yaşanan deprem sonucunda binaların altında kalan yaralılara müdahale edildi.

Tatbikat, Mardin merkez Artuklu ilçesine bağlı İstasyon Mahallesi'nde bulunan Sayın Kışlasının karşısındaki inşaat yıkıntılarında gerçekleştirildi. Gerçeği aratmayan tatbikatı Suriyeli ve mahalle sakinleri de izledi.

Senaryo gereği kısa sürede deprem bölgesine ulaşan ekipler, yaralıyı bulmaya çalıştı. Yaralının yerini tespit eden UMKE ekipleri, alanında ilk müdahaleyi yaparken, bir yandan da hasta yakınlarını sakinleştirmeye çalıştı. Yaralılar, olay yerinde bekletilen 112 Acil Servis ekiplerine teslim edildiği görüldü.

Bu tür tatbikatlar sık sık yapılmalı

Tatbikatı izleyen Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Türkiye'nin deprem ve afet yönünden riskli bir bölgede olduğunu ve yaşanacak afetlerde en ekiplerin hazır bir şekilde bulunması için bu tür tatbikatların sık sık yapılmasının önemli olduğunu söyledi. UMKE'nin bugünkü tatbikatını da başarıyla tamamladığını kaydeden Tuna, "İnşallah hiçbir zaman ihtiyaç olmaz ama olduğunda da en hazır bir şekilde bulunması için bunları en güzel şekilde sürdürmekte fayda var. Çünkü çocuklarımızın gençlerimizin ve toplumumuzu bu afetlere hazırlıklı hale getirmemiz gerekiyor." diye konuştu.

Depreme dayanıksız binalar yıkılıp dayanıklı binalar yapılıyor

Tatbikatı başarılı bularak ekipleri kutlayan Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ise devlet büyüklerinin aldığı strateji kararlar sayesinde eski binaların yıkılarak yerine depreme dayanıklı binaların yapıldığı kaydetti.

Mardin'de 60 EMKE gönüllümüz var

Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş de Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü Eğitim Bölge Koordinatörlüğü'nün desteği ile 16 katılımcıya 10 eğitmen tarafından 5 gün eğitim verildiğini ve eğitim sonucunda bugünkü tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi. Mardin'de UMKE'nin 2008 yılında 15 kişilik bir ekiple kurulduğunu bugün ise 60 UMKE gönüllüsünün olduğunu ifade eden Derviş, yapılan tatbikatların da karar vermede hızlı olmayı sağladığını ifade etti. İl Sağlık Müdürü Derviş, "Sağlık çalışanları zor şartlar altında çalışan bir ekip. Bu tür morale ve motivasyona her zaman ihtiyacımız var. Ne kadar gerçekçi olursa gerçek hayatta bu kadar karar vermede zorlanmayız. Hızlı karar veririz. Gerekenleri daha uygun bir şekilde yaparız." dedi.

Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman'a eğitim desteği veriyoruz

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar da bölge de eğitim merkezi olmaları nedeniyle bölgede Mardin, Siirt, Şırnak'a ve Batman'a bu yönde eğitim desteği söyledi. Avar, "Bugün Diyarbakır Bölge Eğitim Merkezi olarak Mardin'de düzenlenen UMKE eğitiminin son günü. Bölge eğitim merkezi olmamız hasebiyle bizim sağlık art bölgemizde bulunan Mardin, Siirt, Şırnak'a ve Batman'a bu yönde eğitim desteği vermekteyiz. Bugün de eskiden görev yaptığım Mardin'de bu tatbikatta bulunmak istedim. Tatbikatların amacı da gerçeği aratmayacak bir senaryoyla bir davranış şekliyle gerçekleştirmek. Çok başarılı bir tatbikat olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Tatbikatın ardından eğitimlerini tamamlayan UMKE gönüllülerine sertifika verildi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler