Ortadoğu ve Kuzey Afrikalı turizmciler Bursa’da buluştu

Bursa, Türk otelciler ve turizm profesyonelleri ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde faaliyet gösteren turizmcileri buluşturan METEX’e ev sahipliği yaptı

Bursa, Türkiye otelciler ve turizm profesyonelleri ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde faaliyet gösteren turizmcileri buluşturan METEX'e ev sahipliği yaptı. Programda Ortadoğu ve Kuzey Afrika'dan gelen sektör temsilcileri, Bursalı turizm firmalarıyla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde Bursa Valiliği, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Bursa Turizm Kültür Tanıtma Birliği işbirliğinde gerçekleştirilen programa, 17 Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkesinden 155 seyahat acentesi ve yatırımcı katıldı.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Bursa'nın turizm sektöründe büyük bir potansiyelinin olduğuna dikkati çekti. Bursa'nın turizm sektöründeki payını artırmayı arzuladıklarını dile getiren Vali Karaloğlu, "2013 yılında dünya çapında 1 milyardan fazla insan seyahat etti. Dünyada turizm sektörü, 1,2 trilyon dolarlık devasa bir endüstri haline geldi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bursa açısından önemli bir paya sahip. Biz Ortadoğu'daki ve Kuzey Afrika'daki dostlarımızla kardeş gibiyiz. Dostlarımızla hasret giderecek, yiyip içeceğiz. Ama ticaret de yapacağız. Dostluğumuzu işbirlikleriyle pekiştireceğiz" diye konuştu.

"Bursa önemli bir potansiyele sahip"

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Aytuğ Onur, turizm sektörünün 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almak isteyen Türkiye'nin, stratejik sektörleri arasında bulunduğunu söyledi. Sektörde istikrarlı bir şekilde büyüyen Türkiye'nin 2013 yılında 35 milyon kişiyi ağırladığını ve 32 milyar dolarlık turizm gelirine ulaştığını kaydeden Onur, "Sektör temsilcilerimiz, cumhuriyetimizin 100'üncü yılında çok daha büyük hedeflere odaklanmıştır. Turizm sektörü 2023 yılında sürdürülebilir ve nitelikli hizmet kalitesiyle 50 milyon turist ve 50 milyar dolarlık gelir hedeflemektedir. Dünyada yeni eğilimler çerçevesinde kültür turizmi, kongre turizmi, sağlık turizmi, inanç turizmi ve spor turizmi gibi alternatif turizm türleri ön plana çıkmıştır. Bu kapsamda Bursa, önemli bir potansiyele sahiptir" dedi.

"Turizm yerel strateji belgemizi bakanlığa sunacağız"

Bursa'da Tarihi Hanlar Bölgesi ve Külliyeleri'nin UNESCO dünya mirası listesine alınarak küresel anlamda da tescillendiğini kaydeden Onur, "Bursa, kongre ve fuar turizmi ile sağlık ve termal turizmde de ülkemizde en yüksek potansiyele sahip şehirlerin başında yer almaktadır. BTSO olarak kentimizin otomotiv, makine, tekstil ve gıda sektörlerinde olduğu gibi turizmde de hak ettiği değere ulaşmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda kentin ortak aklını harekete geçirerek oluşturduğumuz turizm konseyimizin yerel strateji belgesini kısa süre içerisinde kamuoyu ve ilgili bakanlıklarımıza da sunacağız" diye konuştu.

METEX organizasyonunu bu sene 3.'sünü gerçekleştirdiklerini anlatan Mercan Turizm CEO'su Cüneyt Mengü ise, 2023 turizm hedefinin 50 milyon turistten 80 milyon turiste çıkarılması gerektiğine dile getirdi.

"Arap turistler, Bursa'ya özel bir ilgi duyuyor"

Bahreyn Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Jasim Abol ise, Türkiye'nin ve Bursa'nın eşsiz güzellikleri barındırdığını belirterek, Arap turistlerin Bursa'ya özel bir ilgisinin olduğunu kaydetti. Abol, "Bursa, Ortadoğu ülkeleri için önemli bir cazibe merkezi. Ortadoğu'daki turistler, İstanbul ve Bursa'ya özel bir ilgi duyuyorlar. Bursa'daki tarihi ve doğal güzellikler, Arap turistleri çok etkiliyor" dedi.

"İkili iş görüşmeleri gerçekleştirildi"

Plaket takdiminin ardından organizasyonun açılış kurdelesi kesildi. Ayrıca programa, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık da katıldı. Daha sonra Türk turizm profesyonelleri ile yabancı turizmciler ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Programa, BTSO'nun da katkılarıyla Bursalı turizm firmaları, Ortadoğu ile Kuzey Afrika'dan gelen turizm sektör temsilcileri ile işbirliği imkanlarını masaya yatırdı.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler