Başörtüsüne özgürlük eylemleri 500.’cüsü ile ile sona erdi

23 Nisan 2005 yılında Kocaeli'den başlayan ve tüm Türkiye'ye yayılan başörtüsüne özgürlük eylemleri bugün yapılan 500.hafta eylemi ile sona erdi. Değişik STK ve Memur Sen üyesi kuruluşların da destek verdiği kapanış eyleminde “500. zafer haftası”, “Direne direne kazandık” pankartları dikkat çekti

23 Nisan 2005 yılında Kocaeli'den başlayan ve tüm Türkiye'ye yayılan başörtüsüne özgürlük eylemleri bugün yapılan 500.hafta eylemi ile sona erdi. Değişik STK ve Memur Sen üyesi kuruluşların da destek verdiği kapanış eyleminde "500. zafer haftası", "Direne direne kazandık" pankartları dikkat çekti.

Son kapanış eyleminde basın açıklamasını Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu başkanı Halil İbrahim Keleşoğlu yaptı.

Basın açıklmasında özetle şu ifadelere yer verildi.

" 23 Nisan 2005 tarihinde Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu olarak başlattığımız başörtüsü eylemlerini 500. haftada sonlandıracağız. Gönüllü Kültür Teşekkürleri olarak bu konuda yaptığımız çalışmalar doğrultusunda, stantlar açarak, çeşitli etkinlikler de bulunduk. Halkımızın desteğiyle milyonlarca imza topladık. Başörtüsüne üniversitelerde, kamuda, eğitimde gelen özgürlükten sonra, bu eylemleri yapmanın anlamı kalmadığı için son verilmesi kararı alınmıştır. Başörtüsü serbest olduktan sonra ülkemiz geriye mi gitti neyimiz eksildi millet aya giderken bizleri bu davalarla birbirimize düşürerek uyuttular. İnşallah bundan sonra kişiler daha demokratik bir şekilde kardeşçe yaşarlar. 10 sene 500 hafta boyunca yağmurda, karda, soğukta, yaz sıcağında hiç kesintiye uğramadan sürdürülen bu eylemler sonuçlarını vermiş ve bazı ufak istisnalar hariç her alanda başörtüsü özgürlüğü sağlanmıştır.

500 Hafta boyunca süren "Başörtüsüne özgürlük" eylemleri, Türkiye'de örnek sayılacak bir etkinliktir. Görüyoruz ki bu gün hak arama adına, maskeyle Molotof atmalar, yol kesmeler, halkın ve devletin araçlarını, mekânlarını yağmalayanlar, Birde utanmadan bunun adına "demokratik eylem", "hak arama özgürlüğü" diyorlar. Bu yaptıkları ülkenin huzurunu kaçırmaktan, bölücülükten başka bir şey değildir. 500 haftadan beri yapılan bu eylemler, hak aramak için örnek alınacak bir davranıştır. 500 hafta boyunca hiçbir şiddet eylemine bulaşılmamış, hiç kimseye zarar verilmemiş, bu mitinglere destek olmayanlarda asla mağdur edilmemişlerdir.

Bu eylemler bir STK'nın eylemi değil, inançlı halkımızın ortaklaşa zaferidir. Burada eylem yapanlar Gönüllü Kültür Teşekkülleri özellikle İnsan Hakları savunucuları Derneği ve diğer öncülük yapan STK lara ayrıca teşekkür ederiz.

Başından beri kurum ve şahıs olarak bu eylemlere destek verenlere Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu adına teşekkür ediyoruz. 10 yıl boyunca en zor şartlarda basın açıklamalarımıza gelip eylemlerimizin haberini yapan medya mensuplarına teşekkür ediyoruz.

Bu son eylemle başörtüsü eylemlerine son veriyoruz. 500.hafta son kapanış eylemimize gelerek bizleri yalnız bırakmayan dostlarımıza, STK , Kurum Temsilcilerine, halkımıza hasseden teşekkürlerimizi sunuyoruz. "

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler