Osmaniye Kerbela programı düzenlendi

Osmaniye’de hayırlı hizmetlerini sürdüren Osmaniye İlim Ve Yardımlaşma Derneği (OSİYAD), hizmet binasında Hz. Hüseyin ve Kerbela’yı anma ve anlama etkinliği düzenledi. Etkinliğe derneğin üye ve gönüllülerinin yanı sıra, vatandaşlar da katıldı.

Etkinlikte konuşan Araştırmacı Yazar Molla Müfid Yaray, Muharrem ayında yaşanan önemli hadiselerden biri olan Kerbela olayından dersler çıkarılmasına ve Müslümanların birlik ve beraberlik içinde yaşaması gerektiğine vurgu yaptı.

Yaray konuşmasında, "Hz Hüseyin'in şehadetini ve bu acı vakayı, maalesef yaklaşık 1400 senedir Müslümanların arasında bir kanser haline getiren İslam düşmanları, İslam'ın yok edilmesini arzulayan kişiler, gruplar ve devletler tarafından, sürekli kaşınmak suretiyle Müslümanların içerisine büyük bir tefrika sokulmuştur.

Müslümanlar birbirlerinden ayrılıp parçalanmışlardır. Bu olay üzerinden kimisi Şii, kimisi Sünni şeklinde, onlarca gruba ayrılmak suretiyle Müslümanların birlik ve beraberliği dağıtılmıştır.Nitekim bu olaydan sonra defalarca büyük savaşlar ve olaylar meydana gelmiş, binlerce, yüz binlerce Müslüman, bu uğurda hayatını kaybetmiştir.Ve günümüzde de aynı olay yaşatılmaya çalışılmaktadır. Hz.Hüseyin'in (r.a), daha ceddinin kokusu yeryüzünde dururken, Resulullah'ın vefatının üzerinden 50 yıl geçmemişken İslam dininin bin bir güçlükle bin bir zahmetlerle kurmuş oldukları İslam devletini adeta gözlerinin önünde yavaş yavaş altının oyulup yok edilmesine, Hz. Hüseyin elbette rıza gösteremezdi. İşte Yezid'in Hz. Hüseyin'i kendi hilafetini kabul etmeye çağırmasının bedeni aslında bundan ibaretti.'' ifadelerine yer verdi.

Konuşmasında Müslümanların vahdet için çabalamaları gerektiğinin altını çizen Yaray, "Ümmet-i Muhammed, yaşanan acı olaylardan bir ders çıkarmalıdır.Ve her ne pahasına olursa olsun Müslümanlar birbirleriyle savaşmayı asla caiz görmemelidir. Hepimiz elimizden geldiği kadar Müslümanların vahdeti için çalışmalı, çabalamalıyız. Ve Allah'ın (cc) izniyle Müslümanları tek bir güç, tekbir yumruk haline getirip, küfrün başına indirmemiz gerekiyor. Bunu başarabildiğimiz zaman, aslında en büyük dersi Kerbela olayından çıkarmış olacağız.

Program yapılan dua ve ikram edilen aşura ile sona erdi.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler