“İşçi sağlığı ve güvenliği bir kültür meselesi”

İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunun iş hayatında hem çalışanlar hem de işveren tarafından bir kültür olarak algılanması ve önemsenmesi gerektiğini vurgulayan Mart, şöyle devam etti:

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO) Bursa Şubesi Başkanı İbrahim Mart, iş kazalarının, güvencesizlikle beraber çalışma yaşamının en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, bunun önüne geçilmesi için yasaların tavizsiz uygulandığı sıkı bir denetim olduğunu söyledi. Mart, bunun aynı zamanda bir çalışma kültürü olduğunu ve içselleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

MMO Bursa Şubesi İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu'nun İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Kurullarının etkin çalıştırılma yöntemleri, yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin panelinin açılışında konuşan İbrahim Mart, Türkiye'nin iş kazalarında Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü olmaya devam ettiğini hatırlatarak, "Bunu da bırakmaya niyetli değiliz, öyle görünüyor" dedi.

İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin, çalışan, işveren ve devlet üçlüsünün ilgili meslek odaları ile ele alması gereken bir konu olduğunu kaydeden Mart, eksiklik ve hatalarına rağmen mevcut yasanın uygulamasının tartışma yarattığını ifade etti. Mart daha sonra, "Yasa bu haliyle bile uygulanmamaktadır. Uygulama eksikleri ya da uygulanıp uygulanmadığının takibi de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yeterince yapılmamaktadır. Yapılan denetimlerde tesbit edilen uygunsuzluklar için verilen cezalar geçiştirilmekte dolayısıyla caydırıcı olmamaktadır" diye konuştu.

Biz bu kültürün yerleşmesi ve geliştirilmesi için MMO olarak üzerimize düşen görevi yerine getirme gayreti içindeyiz. Bu düşünceden hareketle seminer, panel, sempozyum ve kongreler düzenleyerek konuyu enine boyuna ele alıyor önerilerimizi ortaya koyuyoruz.

MMO Bursa Şubesi Konferans Salonu'nda geniş bir katılımla gerçekleştirilen İSG panelinin oturum başkanlığını MMO İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu Başkanı Hakan Çubukçu yaptı. Panelde konuşan Bursa Tabip Odası İşyeri Hekimliği Komisyonu Üyesi Nurhan Sözdinleyen, Coşkunöz AŞ'den İş Güvenliği Uzmanı Umut Olgaçer, Sirena Marine Denizcilik AŞ'den Oylum öztürk, Valeo Otomotiv Sendika Temsilcisi Burhanettin özcan, Contitech'ten Bülent Esen, sanayide İSG kurallarının uygulanmasına ilişkin örnekler verdiler.

6331 Sayılı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası'na göre işyerlerinde çalışanların da katıldığı İşçi Sağlığı ve Güvenliği Kuruları'nın oluşturulmasının zorunluluğunu dile getiren uzmanlar, bu kurulun işlerliği, etkinliği, sorunlar ve çözüm önerileri üzerinde durdular.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler