Yarın akşam idrak edilecek Regaib Kandili ile ilgili açıklamalarda bulunan Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Nefis muhasebesi yapmak için bu gecenin büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

Mübarek günler, aylar ve geceler insanlar için çok büyük kazançlara vesile olan fırsatlar olduğunu söyleyen Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun; "Üç ayların ilkinin adı olan Receb, ‘Tercib' kelimesinden gelmektedir. Bu da tazim ve hürmet manasına gelir. Allah-u Teâlâ, bu ayda oruç tutanların, bu aya saygı gösterenlerin günahlarını affeder, çok sevap ve üstün dereceler ihsan eder. Recep tohum ekme, Şaban sulama, Ramazan ise, hasat ayıdır. Yani ekip suladığını biçip toplayacak bir aydır. Herkes ektiğini biçer. Amelinin, ibadetinin karşılığını alır. Tohum ekmeyen, hasat mevsimi gelince pişman olur." ifadelerini kullandı

Müftü Coşkun "Üç aylardan Recep ve Şaban, bizleri ruhen ve bedenen Ramazana hazırlar. Bu sebeple Resûl-i Ekrem (sav), Recep ayı girdiğinde, ‘Allah'ım! Recep ve Şaban'ı hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan'a ulaştır!' diye dua etmiş ve Üç Aylar'ı sevinçle karşılamıştır. İdrak edeceğimiz Regaib; arzu, istek, emel ve tutku anlamlarına gelmektedir. Regaib, diğer bazı kandillerimiz gibi tarihte yaşanmış bir gecenin sene-i devriyesi değildir. Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren mübarek bir gecedir." dedi.

Modern zamanlarda insanoğlunun arzularına gem vuramadığını, servet ve güç tutkusuna karşı koyamadığını ifade eden Müftü Coşkun, Regaib gecesinin nefis muhasebesi yapmak için büyük bir fırsat olduğuna işaret ederek şunları kaydetti:

"Modern zamanlarda insanoğlunun en büyük sorunlarından birisi hiçbir arzusuna gem vuramaması, isteklerini dizginleyememesi, tutkularını terbiye edememesi, özellikle güç, servet ve şehvet tutkusunu frenleyememesidir. İşte Regaib Kandili; bitmek tükenmek bilmeyen arzu ve isteklerimizin, bizi esir alan aşırı tutkularımızın ve bütün bu arzular doğrultusunda ortaya koyduğumuz çaba ve gayretlerimizin muhasebesini yapmamız için Rabbimizin her yıl bize lütfettiği mübarek bir gecedir." (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler