Ahilik Haftası’nda Kızıltepe’de 2 bin kişiye pilav dağıtıldı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan Meslek odaları tarafından, Ahilik Haftası nedeniyle 2 bin kişiye pilav dağıtıldı.

Esnaf kardeşliğinin amacını güden Ahilik Haftası nedeniyle düzenlenen etkinlikte Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş ve oda başkanları, özgürlük Meydanındaki hükümet konağı bahçesinde vatandaşlara etli bulgur pilavı ile ayran dağıttılar.

Yapılan pilav dağıtımı sırasında konuşan Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş, " Bu yemek programını Ahilik Haftası nedeni ile düzenlendik. Ama aynı zamanda bu gece miraç kandili. tüm Müslümanların miraç kandilini kutluyoruz. Esnaf odalarımıza teşekkür ediyoruz. Miraç kandili ve Cuma gecesine denk gelmesi ayrı bir güzellik oldu. 2 bin kişilik yemek yaptık. Bu bulgur Kızıltepe ovasında yetişen buğdaydan yapılan bulgurdur ve buradaki fabrikalarda üretilen yerli malı bulgurdur. Aynı zamanda etimiz de yerlidir. Emeği geçenleri kutluyorum." dedi.

Kızıltepe Marangozlar ve Doğramacılar Odası Başkanı İsa Tunç ise şunları söyledi:

Şu ana kadar Kızıltepe'de böyle bir kutlama yapılamamaktaydı. Bu gün geleneksel birinci ahi pilavı etkinliği yaptık ve bundan sonra da her yıl düzenleyeceğiz.

Kızıltepe Esnaf ve Sanatkârlar odası başkanı Zeynettin Ayav'da Ahilik Haftası nedeniyle esnaflar arası diyalog ve dayanışmayı pekiştirip yaygınlaştırmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini belirtti. (Mehmet Aslan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler