Baraj mağduru köylüler, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi

Bingöl'ün Solhan ilçesine bağlı Kale köyünde yapımı devam eden Kalehan barajından etkilenen köylerin muhtar ve ihtiyar heyeti, sorunlarının çözümü için Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger'le görüştü.

Solhan'a bağlı Kale köyünde yapımı devam eden Kalehan barajından etkilenen köylerin muhtar ve ihtiyar heyeti, sorunlarının çözümü için Bingöl valisi Yavuz Selim Köşger'i makamında ziyaret ederek sorunlarının çözümü için destek istedi.

Vali Köşger'le, köylüler adına Keleköyü Muhtarı önder Gezer, Aslanbeyli köyü muhtarı Nurettin Söylemez, heyet sözcüsü Vahit Eser ve ihtiyar heyetinden Ekrem Dinler ile Hüsnü Aslan görüştü.

Köylülerin uğradığı mağduriyetleri anlatan Vahit Eser, yaşanan sorunları şöyle anlattı: "Yapımı devam eden Kalehan barajı altında kalacak yerleşim yerlerinin köy tüzel kişiliklerinin kaybolmadan Bingöl Havaalanı bölgesinde bulunan özel idare arazisinin köy tüzeline tahsis edilerek köyün iskan edilmesi, Barajdan etkilenecek Kalaköyü, Aslanbaeyli, Asmakaya ve İnandık köylerin istimlak çalışmalarının başlatılması, istimlak bedelinin rayiç bedel üzerinden değil, baraj geliri üzerinden hesaplanarak hak sahiplerine ödemenin yapılması, özel şirketle köylüyü muhatap ettirmeden devletin duruma müdahil olması ve köylünün mağdur edilmemesi için Sayın Valimizden destek istemeye geldik." ifadelerine yer verildi.

Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger'in, heyeti dinleyerek sorunlarının çözümü için DSİ bölge müdürü ve Çevre Şehircilik Müdürüyle görüşerek sorunun çözümü için gerekli talimatları verdiği belirtildi. (Nihat Kanat - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler