Batman Barosu’dan idam kararına tepki

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama mahkûm edilmesi Batman Barosun’dan yapılan yazılı basın açıklamasıyla kınandı.

Batman Barosu Başkanlığı'ndan yapılan yazılı basın açıklamasıyla Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkûm edilmesine tepki gösterildi.

Ortadoğu coğrafyasında demokrasinin sürekli olarak tehdit altında olduğu ve darbelerle kesintiye uğratıldığı belirtilen açıklamada, siyasetten beklenen rolün gerçekleşmesine engel olunduğuna vurgu yapıldı.

Vesayetçi yapıların toplumsal farklılıkları ve onları temsil eden siyasi anlayışları sistem dışı kabul ettiği belirtilen açıklamada, "Nitekim Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbe ile devrilmesi ve askeri vesayetin etkisi altındaki Mısır yargısınca idam kararına çarptırılması bu anlayışın son tezahürüdür. İnsan hakları değerleri açısından kabul edilemez olan siyasi idamları kınıyor ve her türden idamın bir ceza yöntemi olmaktan çıkarılması gereğini vurguluyoruz." denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler