SGK’dan uyarı: 'Prim borcu olanlar dikkat!'

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Batman İl Müdürlüğü, prim borcu olan vatandaşların vakit kaybetmeden SGK İl Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerektiğini hatırlattı.

SGK Batman İl Müdürü Alaattin ökten, prim borcu olan vatandaşların 31Temmuz'a kadar borçlarını ödemediği veya yapılandırmadığı takdirde sigortalılıklarının durdurulacağını söyledi.

ökten, il müdürlüğüne başvuru yapılması durumunda, durdurulan sürelere ait olan borçların silineceğini ifade etti.

ökten, yaptığı açıklamada 11-15 Mayıs 'Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutlayarak, "Ülkemizin dinamik nüfus yapısı ve ihtiyaçları karşısında sürekli olarak kendini güncel tutmayı hedefleyen sosyal güvenlik sistemimizde en son 23 Nisan tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan 6645 sayılı kanun ile yeni düzenlemeler yapılmıştır. 5510 Sayılı kanuna eklenen geçici madde ile 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılarımızdan, 12 ay ve üzeri prim borcu olanlar, 31 Temmuz tarihine kadar prim borçlarını ödemez veya yapılandırmazsa, sigortalılıkları durdurulacaktır. Durdurulan sürelere ait borçlar silinecek, daha sonra tekrar ihya edilebilecek bu sürelere ait genel sağlık sigortası borçları da aynı kapsamda silinecektir. Bu itibarla 12 aydan fazla 4/b ( Bağ-Kur) prim borcu olan sigortalılarımızın, vakit kaybetmeden İl ve Merkez Müdürlüklerimize başvurmaları gerekmektedir." İfadelerini kullandı.

Ev hizmetlerinde en az bir gün çalışanların da sosyal güvenlik hakkına kavuşacağını ifade eden ökten, "Evlerinde ayda en az bir gün bile ev temizliği, hasta, yaşlı ve çocuk bakımı, bahçıvanlık gibi işlerde işçi çalıştıranların durumları kolaylaştırılmıştır. Bu işverenlik uygulamasından yararlanmak isteyenler, evlerinde çalıştırdıkları kişilerin sosyal güvenliklerini sağlamak amacıyla il merkez müdürlüklerimize gelerek durumlarını belirtir belgeleri kuruma vermeleri gerekmektedir." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler