HÜDA PAR’ın desteklediği Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Zekeriya Yapıcıoğlu, HDP ve PKK’nin samimi olmadığını belirterek HDP ve PKK’nin kendi taleplerini, Kürt halkının talepleriymiş gibi göstererek kendileri için alan genişletmeye çalıştıklarını belirtti.

Katıldığı basın toplantısında seçim beyannamesini açıklayan Diyarbakır Bağımsız Milletvekili adayı Zekeriya Yapıcıoğlu, basın açıklamasından sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhuriyetin kuruluşuyla beraber uygulanmaya başlayan yanlış politikaların kardeşliğe zarar verdiğini söyleyen Yapıcıoğlu, kardeşlik temelinde çözümden yana olduklarını, kardeşçe ve onurlu bir şekilde yaşamaktan yana olduklarının altını çizdi.

"HDP ve PKK samimi değildir"

Çözüm sürecinin yürütülmesinde hükümetin görüştüğü HDP ve PKK'nin bu konuda samimi olmadığını söyleyen Yapıcıoğlu, HDP ve PKK'nin kendi taleplerini, Kürt halkının talepleriymiş gibi göstererek kendileri için alanı genişletmeye çalıştıklarını belirtti.

Bu nedenle sürecin tıkandığını söyleyen Yapıcıoğlu, "Masa devrildi, devrilecek. Bütün bu tartışmalar halkın yoğun bir şekilde barış istemesinden dolayı masadan kalkmak veya masayı devirmek niyetinde olanların da bu noktadaki cesaretini kırmaktadır. Halk onları bu noktaya doğru zorlamaktadır. Biz eğer meclise gidersek, bu tıkanıklıkların ve samimiyetsizliklerin önüne geçeceğiz. Çözüm konusunda da itici bir güç olarak hükümeti çözüme zorlayabileceğimize inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı"

Cumhurbaşkanı'nın yaptığı açıklamalara değinen Yapıcıoğlu, Cumhurbaşkanının bütün partilere eşit mesafede olduğuna yönelik açıklamalar yapmasına rağmen meydanlarda 400 milletvekili istemesini garip karşıladığını ve parti ismi vermese dahi yaptığının Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsızlığına aykırı olduğunun altını çizdi.

"Eşcinsellik bir hastalıktır, tedavi edilmeli"

Bir soru üzerine, HDP'nin eşcinsel adaylar ile ilgili kendi tabanından dahi tepkiler aldığını söyleyen Yapıcıoğlu, halkın tepkisi ile kendilerinin tepkisinin de ciddi manada sert olduğuna vurgu yaptı.

HDP'nin Eskişehir, adayının yaptığı açıklamalara değinen Yapıcıoğlu, "Eşcinsel olduğunu söylüyor. Meclise girmesi halinde, eşcinsel evliliklerin önünü açma hususunda mücadele vereceğini hatta kendi ile hemcins olan bir kişi ile evleneceğini deklere ediyor. Bazı ahlaksızca fotoğrafları da sosyal medya üzerinden paylaşıyor. Bu kişinin milletvekili olamayacağı, herkesin ortak fikri durumundadır. Zaten mesele eşcinsel adayı meclise taşımak değil. Bu cinsel sapıklığı meşrulaştırmak ve toplumda yaygınlaştırılmasını sağlamak için yapılan kirli oyunlardır. Biz bunu, toplumun ahlaki değerlerine bir saldırı olarak değerlendiriyoruz. Biz şiddetle eleştiriyoruz. öyle zannediyorum ki, bu konu sandığa yansıyacaktır. Kürt toplumu geleneklerine, göreneklerine ve inancına diğer halklara göre biraz daha bağlıdır. Bunun siyasi sonuçlarının olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı. (M. Sıddık Bilge - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler