Hanehalkı 2013 Bütçe verileri açıklandı

TÜİK Hanehalkı Bütçe Araştırması 2013 yılı verilerine göre temel gelir kaynağında “ücret-maaş” geliri başı çekti.

Hanehalkı Bütçe Araştırması 2013 yılı sonuçlarına göre; hanelerin yüzde 53,1'inin temel gelir kaynağı "ücret veya maaş" iken bu hanelerin toplam harcamadan aldıkları pay yüzde 57,6 olarak gerçekleşti.

Temel gelir kaynağı "müteşebbis geliri" olan hanelerin oranı yüzde 19,2 olurken bu hanelerin toplam harcamadan aldıkları pay yüzde 20,6 oldu.

Hanelerin yüzde 16,6'sını temel gelir kaynağı "emekli maaşı", yüzde 9,6'sını ise "diğer karşılıksız transfer geliri" olan haneler oluşturdu.

Harcama payları hanehalkının temel gelir kaynağına göre değişiyor

Hanehalklarının toplam harcaması içinde yüzde 25 ile ilk sırada yer alan konut harcamasının payı, hanehalkının temel gelir kaynağına göre değişmektedir. En düşük konut harcaması yüzde 21,7 ile temel gelir kaynağı "müteşebbis geliri" olan hanelerde görüldü.

Temel gelir kaynağı "diğer karşılıksız transfer geliri" olan hanelerin konut harcaması payı yüzde 34,5 ile en yüksek iken bunu yüzde 30,4'lük ile temel gelir kaynağı "emekli maaşı" olan haneler takip etti. Temel gelir kaynağı "gayrimenkul geliri" olan hanehalklarında konuta ayrılan pay ise yüzde 29,6 oldu.

Temel gelir kaynağı "ücret veya maaş" olan hanelerde gıda harcamasının payı yüzde 17,9 iken "müteşebbis geliri" olan hanelerde bu pay yüzde 21,3 ve "emekli maaşı" olan hanelerde ise yüzde 24,8 şeklinde gerçekleşti.

Ulaştırma harcamasına ayrılan en yüksek pay yüzde 19,7 ile temel gelir kaynağı "müteşebbis geliri" olan hanelerde, en düşük pay ise yüzde 7,9 ile "diğer karşılıksız transfer geliri" olan hanelerde görüldü. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler