Suruç Ovası su ile hayat buluyor

Türkiye’nin en önemli projesi GAP kapsamında inşa edilen ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın da 5. büyük sulama tüneli olan Suruç Tünelinden, Suruç Ovası’na adeta bir nehir akıyor.

Türkiye'nin en önemli projesi GAP kapsamında inşa edilen ve Türkiye'nin en büyük, dünyanın da 5. büyük sulama tüneli olan Suruç Tünelinden, Suruç Ovasına su akmaya devam ediyor. 950 bin 970 dönüm arazinin sulanmasının hedeflendiği DSİ tarafından yapılan Suruç Ovaları Sulaması Projesindeki 570 bin dönümü de GAP Eylem planı kapsamında yer alıyor.

Suruç Ovası Pompaj Sulamasında 526 kotundan alınan su, p1 pompa istasyonu vasıtasıyla 60 metre terfi ettirilerek 29.570 metre uzunluğunda 90 m3 kapasiteli ana iletim kanalından geçerek Suruç Tüneli'ne ulaşıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2014 yılında açılışı yapılan Suruç Tüneli, 17.185 metre uzunluğunda, 7 metre çapında tünel delme makinesiyle açılan, dünyanın ve Türkiye'nin en uzun sulama tüneli olma özelliğini taşıyor. Suruç Tünelin'den geçen su 4,5 milyon m³ kapasiteli Taşbasan depolamasına, oradan da sağ ve sol ana kanallar vasıtasıyla Suruç topraklarına ulaşıyor.

Suruç Ovası'nda 950 bin 970 dönüm zirai araziye su sağlaması planlanan ve dünyanın en uzun 5. tüneli olan Suruç Tüneli ile ilk aşamada 54 bin 500 dekar zirai araziye su verilecek. 2015 yılı sonuna kadar sulanacak alanın kademeli olarak 570 bin dekara çıkarılması hedefleniyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler