Buğday fiyatının açıklanması Kızıltepe’ye olumlu yansıdı

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in buğday fiyatını açıklamasının ardından Kızıltepe’deki çiftçi ile esnaflar rahat bir nefes aldı.

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından ekmeklik buğday tonajı fiyatının 862 TL olarak belirtilmesinin ardından bölgede canlılık meydana geldi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki çiftçiler, yaklaşık 15 gün önce sulu buğday mahsulünü toplamaya başlamış, mahsulün bereketli geçmesine sevinmelerine rağmen fiyatın belirlenmemesi ise çiftçileri sıkıntıya sokmuştu.

Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Zahireciler Derneği başkanı Mehmet Şerif öter ile zahireci ve çiftçiler açıklanan fiyatın piyasaya nasıl yansıdığını İlke Haber Ajansına (İLKHA) değerlendirdiler.

"Ürün hasadına başlamadan önce fiyatın belirlenmesi gerekir"

Çiftçinin üretimden düşmemesi için önceden fiyatın belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, "Mezopotamya ovamızın bereketli hasad döneminin başlanmış olması yöremizde ve bölgemizde ekonomik canlılığı beraberinde getirdi. Şükürler olsun bu sene bereketli yağmurlar sayesinde verim de fazlasıyla artmıştır. Toprak Mahsuller Ofisinin fiyatının açıklanması biraz gecikti. Esasında hep şunu söylerdik. Toprak Mahsulleri Ofisi ile Tarım Bakanlığı ürün hasada başlamadan önce girdi maliyetleri tespiti sonucu çiftçinin üretimden düşmemek için yapacağı en önemli şeylerden bir tanesi daha erken zamanda birim fiyatının açıklamış olmasıdır. Geç de olsa fiyatların açıklanması bölgemizi özellikle Hububat Ticaret Merkezi esnaflarının alım satımını canlandırmış. Bu vesileyle ücret ve verim bölgemize, çiftçimize, sanayicimize, komisyoncularımıza hayırlı olsun." temennisinde bulundu.

"Günde 50 bin ton buğday işlem görüyor"

Fiyatın açıklanmasının ardından piyasanın toparlandığını ifade eden Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif öter, "Mezopotamya'nın kalbi sayılan Mardin ovasında yaklaşık 15 gün önce buğday hasadı başladı. Bu sene son yılların en bereketli ve verimli rekoltesi bekleniyor. Buğday mahsulü ilk çıktığından bu yana rekoltenin yüksek olması hasebiyle fiyatlarda bir gevşeme söz konusuydu. Bundan dolayı hem çiftçiler hem esnaflar tedirgindi. Fakat fiyatın açıklanmasının ardından piyasa kendini toparladı. Şu anda günde yaklaşık 50 bin tona yakın ağırlıklı olarak buğday olmak üzere işlem görmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisinin biraz geç de olsa açıklamasının ardından hem fiyatta canlılık hem de alıcı bulma noktasında olumlu şekilde gelişti. Piyasa canlandı." diye konuştu.

"Fiyatın belirlenmesinin ardından piyasa canlandı."

Fiyatın belirlenmesinin ardından piyasanın canlandığını söyleyen Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi esnaflarından Sadık Erdoğan, "Fiyat açıklanmadan önce piyasada canlılık yoktu. Fiyatın açıklanmasının ardından piyasa canlanmaya başladı. Arpa 600 liradan 650'ye yükseldi. Sert buğday fiyatı ise 880- 890 arası satılıyor. Eskiden piyasa durmuştu ama şimdi çok iyidir." dedi

"Açıklanan fiyat düşüktür"

Açıklanan fiyatla çiftçilerin tekrar mağdur edildiğine vurgu yapan Bağrıbütün (Demira) çiftçilerinden İbrahim Aydın, "Tarım Bakanlığı bu sene fiyatları geç açıkladı. Piyasada biraz tedirginlik oldu. özellikle çiftçiler arasında şu anda açıklanan fiyat biraz düşüktür. Gübre ve mazotu hesaplayacak olursak gerçekten gene çiftçiyi mağdur edecek bir fiyat açıklandı. Hükümetten tek beklentimiz piyasanın daha canlı olması için Toprak Mahsulleri Ofisinin daha fazla alım yapması, biz çiftçileri ancak böyle rahatlatabilir. Açıklanan fiyata baktığımızda bir de mazot ile gübreyi, elektriği kattığında -malumunuz elektrik sıkıntısı Güneydoğuda halen devam ediyor- özellikle desteğin artırılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. (Mehmet Aslan-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler