Eğitim Bir Sen Bursa Şubesi, Orduevi'ne ‘başörtülü’ diye alınmayan iki öğretmen için Bursa Orduevi’ne tepki gösterdi.

Bursa'da Tophane mevkiinde bulunan Orduevi'ndeki sosyal tesislere iki öğretmenin başörtülü olduğu gerekçesiyle alınmamasına Eğitim Bir-Sen'den tepki geldi.

Başörtülü iki öğretmenin Orduevi'ne arkadaşları ile kahvaltı yapmak için gelip içerei alınmaması iddiasıyla ilgili konuşan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, yaptığı açıklamayla olaya tepki gösterdi.

"özgürlükler hiç bir surette engellenemez" diyen Numan Şeker, "Bir grup öğretmen kahvaltı yapmak için Bursa Orduevi'ne gider ve bunlardan iki başörtülü öğretmen içeriye alınmaz. Sebebini sorduklarında ‘Ordu Evleri Askeri Garnizonlar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği'ne uymadıkları' söylenir." dedi.

Şeker, "Bahsi geçen yönetmeliğin yasak getiren ek 27. maddesinin kaldırıldığı 17 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve böylece özgürlük sağlanmış oldu. 26.12.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik ile yeni düzenleme yapılmış, 11. maddesinde kıyafet düzenlemesinin Genel Kurmay Başkanlığınca verilen emir ve talimatlara göre belirleneceğini ifade etmiştir. Buna göre Genel Kurmay Başkanlığı da yönerge ile düzenleme yapmıştır. Birilerinin (Türk Eğitim Sen) hedef saptırarak ifadelendirmeye çalıştığı gibi Cumhurbaşkanlığı tarafından bir talimatla yapılmış değildir." ifadelerini kullandı.

"28 Şubat günlerine dönmek isteyenler, varlıklarını devam ettirme gayesinde"

Yapılan bu düzenleme anayasanın ve hukukun vermiş olduğu özgürlüğün hiçbir gerekçe göstermeden alınması olduğuna işaret eden Şeker, "Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Devletin tüm resmi kurumlarında dahi kabul gören bir kıyafet tercihi hangi akla hizmetle yasaklanmıştır. Milletin devletiyle bütünleşmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılmak istendiği bir zamanda yapılan bu uygulama vatandaşımıza ‘Batı Çalışma Gurubu' faaliyetlerini hatırlatmakta, 28 Şubat günlerine dönmek isteyenlerin varlıklarını devam ettirmekte olduğu izlenimi vermektedir. Evrensel hukukun, anayasanın ve toplumumuzun değerleri karşısında dayatmacı bir anlayışın varlığı kabul edilemez bir tutumdur. İlgilileri konu ile ilgili düzenlemeleri en kısa zamanda yapıp, toplumumuzun sınıflandırılması ve dışlanması yanlışını düzeltmelerinin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz." şeklinde konuştu. (Zeki Aras–İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler