Fıstık fiyatındaki düşüş fıstığın kullanıldığı ürünlere yansımıyor

Antep fıstığında yaşanan fiyat düşüklüğünü değerlendiren Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı, fıstık fiyatlarında yaşanılan düşüşün fıstığın kullanıldığı ürünlere yansımadığını söyledi.

Geçen yıl rekoltenin düşük olmasının yaşanan don ve doludan kaynaklandığını belirten Gaziantep Fıstıkçılar Odası Başkanı Hasan Karaoğlan, bu yıl ise rekoltenin iyi olduğunu son yıllarda görülen üretim artışına karşın yeterli ihracatın yapılamamasından yakındı.

Fıstık fiyatlarında ciddi bir düşüşün olduğunu kaydeden Karaoğlan, fıstık fiyatlarında yaşanan düşüşün fıstığın kullanıldığı ürünlere yansımadığını bunun Ramazan fırsatçılığı olduğunu belirtti.

Antepfıstığı rekoltesinin bu yıl yüksek olduğunu ifade eden Karaoğlan, "Geçen yıldan stoklarda kalan fıstık olduğunu yeni sezona kadar stoklardaki Antepfıstığı ile idare edeceklerini kaydetti.

Ramazan ayında baklava üretiminin arttığını belirten Karaoğlan, bayrama doğru baklava üretiminin daha da arttığını ifade ederek, "Antep fıstığı baklava başta olmak üzere birçok üründe kullanılmaktadır. Fakat şuan fıstık fiyatlarında ciddi bir düşüş olmasına rağmen hala diğer ürünlerde bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Baklavacıların kullandığı iç fıstık fiyatı 100 liradan 50 liraya kadar düşmesine rağmen, baklava fiyatları hala 30 liradan başlayıp 50 liraya kadar satılmaktadır." ifadelerini kullandı.

Ramazan ayının fırsatçılık ayına çevrilmemesi gerektiğine dikkat çeken Karaoğlan, "Bu ayda özelliklede bayramda vatandaşlar misafirlerine ikram etmek için baklava ve kadayıf alırlar. Şuanda mademki fıstık fiyatlarında bir düşüş var. Bizler bunun fıstığın kullanıldığı ürünlere de yansımasını istiyoruz."dedi.

İran fıstığının getirilmesini yanlış buluyoruz

Karaoğlan, Bu yıl mahsulün bol ve bereketli olmasını dilediklerini dile getirerek, "Stoklardaki fıstıkları da çıkardığımız zaman fıstık sıkıntısı yaşanmaz. Antepfıstığı ihtiyacı karşılamaya yetiyor. Gelen fıstık pazarda müşterisini buluyor ve satılıyor. Antepfıstığında rekoltenin düşük olması nedeniyle İran fıstığının getirilmesini yanlış buluyoruz." diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler