Batman’da Yaz Kur'an Kursları coşkuyla başladı

Okulların tatile girmesiyle beraber Batman’da açılan Yaz Kur'an Kurslarına yoğun ilgi gösterildi.

Batman'da okulların tatil olmasıyla beraber başlayan Yaz Kur'an Kursları, İl Müftüsü Hasan Çağlar'ın da katılımıyla Kudret Camii Kur'an Kursunda düzenlenen bir programla başladı.

Yaz tatilinin başlamasını fırsat bilen aileler çocuklarını cami ve Kur'an kurslarına göndermeye başladı.

Yaz Kur'an Kursları ile ilgili bilgi veren İl Müftüsü Hasan Çağlar, okulların tatile girmesiyle beraber Batman merkez, ilçe ve köylerinin tamamında Kur'an kurslarının düzenlendiğini belirtti.

Müftü Çağlar, 2 ay devam edecek olan Kur'an kurslarında öğrencilere Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin hayatı, temel dini bilgiler ve güzel ahlak örneklerinin öğretilmeye çalışılacağını söyledi.

"Kursa gelen çocuklar kendilerini zararlı şeylerden korurlar"

Çocukların bu kurslarda bir yandan dinlerini, kitaplarını öğrenmeye çalışırken diğer yandan da son zamanlarda gençleri ve çocukları tehdit eden bazı zararlı şeylerden de kendilerini korumuş olacağını belirten Çağlar, "Bilindiği gibi son yıllarda sokaklarda, caddelerde uyuşturucu, madde bağımlılığı gibi gençleri tehdit eden, hayatlarını zehirleyen çok zararlı şeyler söz konusudur. Kur'an kurslarına gelen öğrenciler zamanlarını güzel bir şekilde değerlendirirken diğer yandan da o tehlikeli, zararlı hususlardan da korumuş olurlar." dedi.

"Kurslarımıza rağbet gittikçe artmaktadır"

Kur'an Kurslarına ilginin her geçen yıl arttığına dikkat çeken Çağlar, şöyle dedi: "Her sene Kur'an-ı Kerim'i öğrenmeye ve kurslarımıza rağbet gittikçe artmaktadır. Geçen sene ilimizde 253 mekânda Kur'an-ı Kerim, Peygamberimizin hayatı ve temel dini bilgiler öğretilmeye çalışıldı. Geçen sene 452 kadrolu ve geçici öğretici görev yaptı. Geçen sene 9 bin 917 öğrenci ilimiz merkez ve merkeze bağlı köylerde bu kurslarımıza devam etti. Bu sene hem öğretici hem de öğrenci sayısının daha da artacağını biliyoruz. Kurslarımızda geçen seneye göre 70-80 kurs daha artacağını düşünüyoruz. Bu sene öğretici sayısı da 100'e yakın arttı. 542 kadrolu ve geçici öğretici görevlidir. Bu tatil döneminde güzel bir şekilde çocuklarımız dinlerini öğreneceklerdir."

Kur'an kurslarına gelen öğrenciler ise, dinlerini ve Kur'an-ı Kerim'i öğrendikleri için mutlu olduklarını dile getirdiler.(M. Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler