Diyarbakır Barosu'ndan Mısır hükümetine idam tepkisi

Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi ve diğer politikacılar hakkında verilen idam kararlarını kınayan Diyarbakır Barosu, hazırlanan tepki mektubunu faksla Mısır'ın Ankara büyükelçiliğine gönderdi.

Mısır'da askeri yönetim tarafından meşru hükümetin darbe yoluyla devrilmesi sonrasında verilen idam kararlarını protesto eden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi ve Baro üyeleri, Mısır hükümetine sunulmak üzere Mısır Arap Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Husseın Elsaharty'ye faks çekti.

Mısır'daki askeri yönetimin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve iktidardaki siyasi parti olan İhvan

üyelerine verilen idam cezasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Baro Başkanı Elçi, kitlesel politik tutuklamaların, bağımsız ve tarafsız olmayan yargılamaların ve politik amaçlı idam kararlarının uluslararası hükümlere ve insan haklarına aykırı olduğuna dikkat çekti.

Mısır Cumhurbaşkanına verilen idam cezasının insanlık onuruna aykırı olduğunun altını çizen Elçi, "Askeri darbe dönemlerinde, adaletsiz yargılamalarla hukukun ve yargının muhalifleri sindirmenin basit araçlarına dönüştürüldüğü bilinmektedir. Mısır'da bugün yaşananlar, 35 yıl önce Türkiye'de yaşanan askeri Cunta uygulamalarının bir benzeridir. 12 Eylül askeri darbe yönetimi lideri Kenan Evren'in akıbeti Mısır'da bugün utanç verici uygulamaları yapanlara bir ders olmalıdır. Hiç şüphesiz Mısır askeri yönetimi, dünya kamuoyunun vicdanında mahkûm olduğu gibi, işledikleri suçların cezai sorumluluğundan kaçınamayacaklardır." ifadelerini kullandı.

İdam kararı insanlık onuruna aykırıdır

Elçi konuşmalarını şöyle sürdürdü: "Diyarbakır Barosu Mısır'da seçilmiş, meşru hükümetin darbe yoluyla devrilmesi sonrasında adil olmayan göstermelik yargılamalar sonunda verilen idam kararlarını kınamaktadır. Dünyanın neresinde olursa olsun idam cezası insan onurunu ayaklar altına alan, Mısır'daki Askeri yönetimin insan haklarına meydan okuyan yargılamalarına ve idam cezalarına etkili bir şekilde karşı çıkmalıdır. Diyarbakır Barosu olarak başta seçilmiş Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi ve diğer politikacılar hakkında verilen idam kararlarını protesto ediyor ve kabul edilemez buluyoruz.

Diyarbakır Barosu Başkan ve yöneticileri ile üyeleri, Mısır Askeri Yönetiminin insan haklarına aykırı olan idam kararlarını kabul edilemez bulduğuna ve infazların durdurulmasına dair çağrı mektuplarını Mısır Hükümetine sunulmak üzere Mısır Arap Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Husseın Elsaharty'ye göndermiştir." (M. Sıddık Bilge - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler