Milletvekili Kavakçı o başörtüsüyle yemin etti

16 yıl önce başörtülü olarak yemin etmek için geldiği Meclis'te, başta Bülent Ecevit ve bazı partililer tarafından linç edilen Merve Kavakçı'nın kardeşi İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı, bugün başörtüsüyle yemin ederek resmen milletvekili oldu.

Milletvekili Ravza Kavakçı TBMM'nin yapılan yemin törenine, 16 yıl önce ablası Merve Kavakçı'nın taktığı başörtüsünün neredeyse aynısını takarak geldi.

ABD'de yaşayan Merve Kavakçı'nın kız kardeşi modacı Elif Kavakçı, ablasının yemin töreninde taktığı başörtüsüyle ilgili şunları paylaştı:

"2 Mays 1992'de ablam Merve Kavakçı, TBMM'ne seçilip giren ilk başörtülü kadın milletvekili olarak tarihe geçti. Ama ne yazık ki yeminini yapamadan Meclisten çıkarıldı ve Milletvekili haklarını alamayan tek vekil oldu. İlk ve tek başörtülü milletvekili olarak onun dimdik duruşu, neredeyse zihnimize kazınan bir tarihi olay olarak kaldı. Onun o gün mecliste giydiği kıyafet ve örttüğü başörtüsü ise bir efsane oldu. Bugün 23 Haziran ve 16 sene sonra yine siyasette aktif olan ikinci ablam Ravza Kavakçı, yemin töreni için giyeceği kıyafeti, 1999'da Merve için tasarladığımız kıyafetlerden hazırladık. Bu buruk heyecan giyilen kıyafete ve örtülen başörtüye yansısın istedik. Belki Merve Kavakçı yemin edemeden ayrılmak zorunda kaldı ve hakları halen iade edilmedi ama, biz bugün onu onore eden, ikinci bir başörtülü milletvekili, onun başörtüsünü yemin törenine ve ilerisine taşısın istedik." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler