Adana Barosu: Ülkenin normalleşmesi gerekiyor

Avukatlık ruhsat töreninde konuşan Adana Barosu Başkanı, AK Parti hükümetini tek adamlık dönemi olarak niteleyerek, seçimin sonrası ülkenin normalleşmesi gerektiğini söyledi.

Adana Barosunda stajlarını tamamlayarak avukatlık ruhsatlarını almaya hak kazananlar için Mahmut Esat Bozkurt Salon'unda tören düzenlendi.

Törende konuşan Adana Barosu Başkanı Avukat Mengücek Gazi Çıtırık, gündeme dair yaptığı değerlendirmede, ülkenin normalleşmesi için siyasilerin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi.

"Artık tarafsız ve bağımsız yargıyı görmek istiyoruz"

Genel seçimler ve sonrasında yaşananlara da değinen Çıtırık, son 13 yıllık AK Parti yönetimini, tek adamlık dönemi olarak nitelendirdi.

Çıtırık, "Bizim dileğimiz hayatın normal akışına, olağanüstü süreçten normale dönmesidir. 13 yıllık süreçten farklılıklara, muhalefete tahammül edemeyen, yok sayan, birleştirmeyen ayrıştıran, ötekileştiren bir anlayışın ardından siyaset yapanlara düşen görev; uzlaşma kültürüne, farklılıkları dinleyebilmek, ülke çıkarlarını gözeterek yeni bir sayfa açmaktır. Gerilim yerine uzlaşmaya fırsat verilmeli. Biz hukukçular olarak artık tarafsız ve bağımsız yargıyı görmek istiyoruz. Gelinen noktada hukuk devletinin de işletilerek yapanın yanına da kar bırakılmamalıdır" ifadelerini kullandı.

Konuşmasında stajlarını tamamlayanlara başarılar dileyen Çıtırık, mesleğin icra edilmesinde iki önemli esasa vurgu yaptı.

Çıtırık, "Meslek yeminine sadık kalmak ve avukatlık mesleğinin kurallarına uymak. Sizlerin de bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğinizden en küçük kuşku duymuyoruz." dedi

Törende genç avukatlara cübbelerini ise, Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Av. Veli Küçük, Av. Fikret Adamhasan, Av. Sabahattin Gümüş ve Av. Ertuğrul Doğaner giydirdi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler