A A A

Başbağlar şehitleri törenle anıldı

Eklenme : 2015-07-05 22:42

ERZİNCAN - Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993'te hunharca katledilen 33 mütedeyyin insan, düzenlenen törenle anıldı.

Başbağlar şehitleri törenle anıldı

Kent merkezine 223 kilometre uzaklıkta bulunan köyün meydanında düzenlenen anma törenine, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları, Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Syasi parti temsilcileri, Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çok sayıda milletvekili, Erzincan Belediye Başkanı Cemallettin Başsoy, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, bazı daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Vali Kahraman, burada yaptığı konuşmada, "Aradan 22 yıl geçmesine rağmen, kaybettiğimiz canları yad etmeniz, Başbağlar katliamını gür sesle haykırmanız beni çok duygulandırdı. Acılarımız paylaşıldıkça azalır. Rabbim bize bir daha böyle acılar yaşatmasın" dedi.

Tarihten ders almayan milletlerin ızdıraplara mahkum olacağını söyleyen Vali Kahraman, iç ve dış şer odakların yıllarca ülkedeki kardeşliği bozmaya çalıştığını, ancak sayısız saldırılara rağmen amaçlarına ulaşamadıklarını, bundan sonra da ulaşamayacaklarını söyledi.

Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş da 5 Temmuz 1993'te Başbağlar'da PKK'nın gerçekleştirdiği katliamı unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını belirtti.

Camide namaz kılanları kurşuna dizip evleri ateşe verenleri lanetlediğini söyleyen Muş, "Bugün yaşadığımız acıyı anlatmaya kelimeler yetersiz, cümleler kifayetsiz kalır. Başbağlar dillerin tutulduğu, gözlerin yaşardığı, kelimelerin boğazımıza düğümlendiği yerdir. Başbağlar milletimizin ortak acısının, ortak yasının adıdır. Başbağlar denildiği zaman Türkiye'nin her yanında boyunlar bükülmekte, gözyaşları akmakta, yürekler sızlamaktadır. 22 yıl değil 100 yıl geçse de bu acıyı ve acıyı yaşatanları asla unutmayacağız. Başbağlar asla karalar bağlamadı, bağlamayacak. Başbağlar metanetini hep korudu." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise "Canınız canımızdır, acınız acımızdır. 22 yıldır ağlayan gözlerinize, kanayan yüreğinize tüm Türkiye tanıklık etti ama katliam bir türlü aydınlatılamadı. Bir insan olarak hüzünlenmemek mümkün değil. Siyasetçilerin Başbağlar'a bir borcu var. Bu katliam aydınlatılmalıdır. Sizlerin huzurunda söz veriyorum, katliama dair gerçeklerin ortaya çıkması için elimizden geleni yapacağız. Arkadaşlarımızla Meclis'te bir kez daha araştırma komisyonu kurulması için önergemizi yarın vereceğiz. Bu olayın aydınlatılmasını takip edeceğimizi, Başbağlar'ın ve buradakilerin bilmesini istiyorum. Adalet mücadelesinde sizlerin yanında olacağımızı biliniz. Başbağlar katliamının failleri yargı karşısına çıkarılmalı, bu insanlık suçunun hesabı mutlaka verilmelidir." dedi.

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da 2 Temmuz günü Sivas'ta, üç gün sonra 5 Temmuz'da da Başbağlar'da terörün kalleş yüzünü gösterdiğini, her iki yerde de 33 vatandaşın hunharca katledildiğini söyledi.

Sivas'ta ve Başbağlar'da yapılanın kardeşi kardeşe kırdırma provası olduğunu dile getiren Yıldırım, "Ancak bu millet oyuna gelmedi. Ne Sivas'ta ne Başbağlar'da milletimiz ferasetinden, basiretinden metanetinden asla ve asla ödün vermedi. Acılarımızı hep ortak kabul edeceğiz" şeklinde konuştu.

Köy muhtarı Ali Akarpınar ise konuşmasında, katliamı gerçekleştiren katillerden hesap sorulmasını sabırla beklediklerini söyledi.

Katliamda yakınlarını kaybedenler, gözyaşları içerisinde olayın aydınlatılmasını istedi.

Anma programının ardından, Başbağlar Müzesi gezilip ardından Başbağlar Şehitlik Anıtı ziyaret edildi ve olayda hayatını kaybedenler için Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Daha sonra 25 kilometre uzaklıkta bulunan Başpınar köyüne geçilerek Erzincan İl özel İdaresi tarafından yaptırılan Başbağlar Şehitliği'nin açılışı gerçekleştirildi. (ömer Adıgüzel - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

2017-08-20 23:06:07

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 3 bini aşkın çocuk için Batman’da program düzenlendi.

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

2017-08-20 22:38:13

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir dizi temaslarda bulunmak üzere Siirt’e geldi.

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

2017-08-20 21:27:06

Mardin’de seyir halindeki aracın yoldan çıkması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

"Biz sağ oldukça bu acı yüreğimizden çıkmaz"

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl bir kına gecesinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, olayın yıl dönümünde yakınlarının kabrini ziyaret etti.
TÜM HABERLER