Srebrenitsa soykırımı tasarısına Rusya engeli

Rusya, BMGK’da oylanan Srebrenitsa soykırımı tasarısını veto etti. Böylece Srebrenitsa'da işlenen savaş suçlarının soykırım olarak nitelendirilmesi engellenmiş oldu.

11 Temmuz 1995'te Sırplar tarafından gerçekleştirilen ve binlerce müslümanın hayatını kaybettiği Srebrenitsa katliamının BM Güvenlik Konseyinde soykırım olarak nitelendirilmesi, yapılan oylamada daimi üye Rusya'nın vetosuna takıldı.

Sırplar tarafından Srebrenitsa'da soykırıma tabi tutulan Boşnakların anılması amacıyla BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı için yapılan oylamada, 15 üyeden 10'u tasarı lehinde oy kullanırken Çin, Nijerya, Angola ve Venezuela çekimser oy kullandı. BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyelerinden Rusya'nın veto etmesi nedeniyle tasarı reddedildi. Böylece Rusya, Srebrenitsa'da işlenen savaş suçlarının BM Güvenlik Konseyi'nde soykırım olarak nitelendirilmesini engellenmiş oldu.

Daha önce Uluslararası Adalet Divanı ve Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Srebrenitsa'da işlenen savaş suçlarını soykırım olarak nitelendirmişti. Bugün BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan tasarıda da "Srebrenitsa'da işlenen soykırım, bu savaşta işlenen kanıtlanmış tüm savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar en sert şekilde kınanır." ifadeleri yer alıyordu.

Hatırlanacağı üzere 11 Temmuz 1995'te BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, Ratko Miladiç'e bağlı Sırp askerleri tarafından işgal edilmiş, BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar ise Sırplara teslim edilmişti. Resmi rakamlara göre, otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklardan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık ve kimi kapalı alanlarda katledildi. Bu katliamda hayatını kaybedenler çeşitli bölgelerde toplu mezarlara gömülmüştü. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler