''Dünya Kudüs Günü, vahdete çağrıdır''

‘Dünya Kudüs Günü’ münasebetiyle değerlendirmelerde bulunan Diyarbakırlılar, Dünya Kudüs Günü’nün vahdete çağrı olduğunu vurguladı.

‘Dünya Kudüs Günü' münasebetiyle değerlendirmelerde bulunan Diyarbakır halkı, Müslümanların mücadele ederek başaramayacağı hiçbir şeyin olmadığına dikkat çektiler.

Yeryüzünün işgal edilmiş en kıymetli ve mukaddes toprakları olan Kudüs'ün Siyonist İsrail'in işgalinde kurtarılması amacıyla İmam Humeyni tarafından 7 Ağustos 1979 yılında Dünya Kudüs Günü ilan edildi. Diyarbakır halkı bugünün önemine dair duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

"Kudüs, Siyonizm tarafından Müslümanlardan koparılıyor"

Dünya Kudüs Gününün İmam Humeyni tarafından Müslümanların birlik, beraberliği ve Kudüs'ün özgürleştirilmesi için ilan edildiğini hatırlatan esnaf Bilal Gül, her Ramazan'ın son gününün Müslümanlar tarafından Dünya Kudüs Günü olarak kutlandığını belirtti.

Gül, Kudüs'ün, Müslümanlar için kutsal bir mekân olduğunun altını çizerek, "Bütün Peygamberlerin doğduğu büyüdüğü risaleti paylaştığı, insanlara tebliği, daveti, Allah'ı ve ahireti tanıttığı yerdir. Bu yüzden Kudüs'ün kıymeti ve değeri bilinmelidir. Kudüs bugün Siyonizm tarafından işgal edilerek Müslümanlardan koparılıyor. Onların elinden bunu tekrar alabilmek için yeniden Selahattin Eyyübilere, Ubeyde bin Cerrahlara ve Hz. ömerlere ihtiyaç vardır. Bu mübarek Ramazan ayında ümmetin içinden yine rehberler ve önderler çıkmasını temenni ediyoruz." dedi.

"İslam âleminin birleşmesi ve Dünya Kudüs Günü'nde seslerini haykırması gerekiyor"

Esnaflık yapan Murat Demirpençe ise, Kudüs'ün işgal altında olmasının ve Müslümanlara zulmedilmesinin önüne geçmek için tüm İslam aleminin birleşmesi ve Dünya Kudüs Gününde seslerini haykırması gerektiğini söyledi.

İslam dünyasının içine girdiği çıkmaza karşı vahdete sarılması gerektiğini ifade eden Reşit Everek da, Müslümanların yekvücut olmaları gerektiğini vurgulayarak, Dünya Kudüs Günü'nün vahdete çağrı olduğunun altını çizdi.

Dünya Kudüs Günü'nde Müslümanlara Allah'ın İslami şuur ve bilinç vermesini dileyen Nusrettin Güler İslam âleminin birliğinin ve kardeşliğinin, İslam düşmanlarına karşı önemine değinerek, herkesin elini taşın altına koyması gerektiği çağrısında bulundu.

"Müslümanların mücadele ederek başaramayacağı hiçbir şey yok"

Dünya Kudüs Günü'nün bütün Müslümanlara hayırlara vesile olmasını dileyen Siyan Keser ise, Müslümanların bu özel günlerde bir olması gerektiğini söyledi.

Kudüs'ün işgalinde her Müslüman'ın üzerine düşeni yapması gerektiğine dikkat çeken Celal Malay ise Müslümanlara Allah'ın yardımın dileyerek, Allah'ın yardımıyla Müslümanların mücadele ederek başaramayacağı hiçbir şey olmadığını vurguladı.

Tüm İslam âlemi, işgal altındaki topraklarda yardım ve dayanışma adına elinden geleni yapması gerektiğini belirten Fırat Tok da, Kudüs'ün değerinin Müslümanların bilmesi ve zaman geç olmadan ayağa kalkması gerektiği çağrısını yaptı. (M. Sıddık Bilge/Yunus Sırat- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler