“Kadir Gecesinde İslam ümmetine bol bol dua edelim”

Kadir Gecesinin bin aydan daha hayırlı olduğuna dikkat çeken Mersin İl Müftüsü Ali Melek, bu gece zulümlerin yaşandığı İslam âlemi için bol bol dua edilmesi gerektiğini söyledi.

Mersin İl Müftüsü Ali Melek, Kadir Gecesi'nin önemi ve bu gecede yapılması gerekenleri belirterek İslam alemi için çokça dua edilmesi gerektiğini söyledi.

Kadir Gecesi'nin Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu gece olduğunu söyleyen Melek, "Ramazan ayı içerisinde bin aydan daha hayırlı olduğu kendisinin ismiyle inen sure-i celilede belirtilmiş olan bir gecedir. Bin aydan daha hayırlı olması hesabıyla Müslümanların manevi hayatları 84 yıla yakın bir süre uzatılmış ve bu uzatılma müjdesinin yer aldığı bir gecedir. Müminlere düşen görev de elbette ki bu geceyi gereği gibi ihya edebilmek ve müminlerin bu fırsatı fırsat olarak bilip bunu ganimete dönüştürebilmenin çaba ve gayreti içerisinde olmasıdır." dedi.

"Her gece Kadir Gecesi gibi ihya edilmeli"

Ramazan ayı içerisindeki tüm gecelerin Kadir Gecesi gibi ihya edilmesi gerektiğine değinen Melek, "Elbette ki Kadir Gecesi genel itibariyle ülkemizde 26'ıncı geceyi 27'nci geceye bağlayan gece ihya edilmektedir. Bu gece değerlendirilmektedir. Ama aslında Ramazanın her gecesini bir Kadir Gecesi anlayışında geçirmek elbette ki doğru olan bir yaklaşım olacaktır. Bu yapılamadığı takdirde hiç olmazsa Ramazanın son 10 gününü ya da hiç olmazsa Ramazanın son 10 içerisindeki tekli geceleri bir Kadir Gecesi anlayışı ve yaklaşımı içerisinde ihya etme gayret ve çabası içerisinde olmalıyız." şeklinde ifade etti.

Melek, gecede yapılacaklar hakkında şunları söyledi: "Kadir gecesi nefsi muhasebemiz için yoğunlaşmamız gereken önemli bir zaman dilimidir. Elbette ki kaza namazlarımızın yanında Kur'an-ı Kerim okumalıyız. Tövbe ve istiğfarlarımızın yanında nafile namazları da kılmamız gerekir. Elbette ki teheccüd namazları da kılarak, tesbihatta bulunarak Peygamber Efendimize selatu selam getirerek ihya edebiliriz."

"İslam âlemine dua edelim"

Parçalanmış İslam ümmeti için dua edilmesi gerektiğinin altını çizen Melek, "Sadece kendimize değil Ümmet-i Muhammed'e dua ederek, ülkemize ve milletimize, memleketimize dua edelim. Bilhassa İslam coğrafyasında mezhep çatışmalarının yaşandığı ve bu çatışmaların son bulması için, akan kanların, akan gözyaşlarının dinmesi için bütün müminler olarak Müslümanlar olarak bu gecede dua ve niyazda bulunmalıyız. özelde de kendimize şu şekilde dua etmeliyiz, ‘Allah'ım affedicisin, affı seversin beni affet' Bağışlanmayı dilememiz gereken çok özel zaman dilimidir." dedi.

"Hayatımızı Kur'an'a göre idame etmeliyiz"

İnsanın Kur'an-ı Kerim'e göre hayatını sürdürmesi gerektiğine dikkat çeken Melek son olarak "İnşallah Kur'an hayatımıza hakim olur. İnşallah Kur'an, ahlakımızı güzelleştirir. İnşallah Kur'an, bizi Yüce Rabbimize yaklaştırır. İnşallah Kur'an ibadet ve taatla olgun mümin olmamızı sağlar. Ve Müslümanlar olarak hem dünyamızı hem de ahretimizi imar etmiş olarak yüce Rabbimizin karşısına çıkma fırsatını bulmuş oluruz" dedi. (Osman öksüz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler