‘Türkiye’de Suriyelilerin sahip olduğu haklara Filistinliler sahip değil’

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep’e gelen Filistin’in Ankara Büyükelçisi İnsani Yardım Vakfı (İHH)’ya ziyarette bulundu.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Gaziantep'e gelen Filistin'in Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa Gaziantep'te İHH Gaziantep Şubesine ziyarette bulundu.

Fade Mustafa'yı Gaziantep'te bulunan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, İHH Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Emin Arslan ve vakıf yetkilileri karşıladı.

İHH'nın Filistin ile ilgili yapmış oldukları çalışmaları anlatan Yıldırım, Mustafa'ya Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'nin çeşitli illerine sığınan Filistinli mülteciler hakkında bilgiler verdi.

Türkiye'deki Filistinli mülteciler ile ilgili bilgi veren İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Türkiye'de Suriye'deki iç savaştan dolayı 7 ile 8 bin arasında Filistinli mültecinin bulunduğunu bunlardan 80 ailenin Gaziantep'te olduğunu söyledi.

Türkiye'de bulunan Filistinli mültecilerin zor şartlar altında ikamet ettiklerini dile getiren Yıldırım, "Filistinli kardeşlerimiz Türkiye'de şuanda Suriyelilerin sahip olmuş olduğu haklara sahip değiller."dedi.

Türkiye'de Suriyeli mültecilerin sahip olduğu haklar henüz size verilmedi

Türkiye'de Suriyeli mültecilerin sahip olduğu hakların Filistinli mültecilere verilmediğini vurgulayan Yıldırım, "Türkiye'de Suriye'deki iç savaştan kaçarak 7 ile 8 bin arasında Filistinli kardeşimiz var. Bunlardan 80 aile Gaziantep'te bulunmaktadır. Sağlık ve eğitim gibi sorunlarını çözemiyorlar. öncelikle Filistinli kardeşlerimiz biz sizleri çok seviyoruz. Biliyoruz ki Türkiye'de Suriyeli mültecilerin sahip olduğu haklar henüz size verilmedi. Bu vesileyle şuanda çeşitli görüşmeler yapılıyor. Umarım bu haklar elde edilir."temennisinde bulundu.

Sadece Filistinlilere ait bir kampın oluşturulmasını sağlamak istiyoruz

Şuanda Türkiye'de Suriye'den gelen Filistinli mültecilerin her hangi bir hastaneye gitme hakkı olmadığını kaydeden Yıldırım, "Bu kardeşlerimiz ilaç alamıyorlar. Çok basit bir şekilde Suriyeli mültecilere verilen misafir kartı hakkı verilirse bu sorunların hepsi çözülecektir. Ayrıca bir konuda daha çalışma yapıyoruz. Bununla ilgili resmi makamlara başvurular yapıldı. Sadece Filistinlilere ait bir kampın oluşmasını sağlamak istiyoruz. Bu çok önemlidir. Kilis ile Antep arasında bulunan boş bir kamp var. Bu kardeşlerimiz için bu kampı talep ettik." ifadelerini kullandı.

Sizler kesinlikle topraklarınıza döneceksiniz

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa da konuşmasında, "Bizler Ankara'dan İstanbul'dan özellikle siz değerli kardeşlerimizin sıkıntılarını ve üzüntülerini gidermek amacıyla geldik. İnşallah sizin sorunlarınızı gidermeye çalışacağız. Malumunuz olduğu üzere sizin yaşamış olduğunuz bu sıkıntı aslında ikinci bir sıkıntıdır. Sizler 1984 yılında da benzeri sıkıntıları yaşamıştınız. Aynen şuanda da benzeri sıkıntıları yaşamaktasınız. Ama biz iman ediyor ve inanıyoruz ki, sizler kesinlikle topraklarınıza döneceksiniz." şeklinde konuştu.

Filistin'deki kardeşlerimizin sıkıntıları bizim sıkıntılarımızdır

Filistin meselesinin özellikle Türkiye'de ki 78 milyon için çok tarihi, vicdani, İslami ve insani bir mesele olduğunu belirten Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Abdulhamit Gül ise, "Filistin özgürleşinceye kadar Filistin davasının ve Filistin'deki kardeşlerimizin uğramış olduğu sıkıntılar bizim sıkıntılarımızdır. İnşallah bunu ispat etmeye de devam edeceğiz. İsrail'in terörü ile hepimizin bildiği gibi Mavi Marmara hadisesi yaşandı. Türkiye halkı, hükümeti ve devleti ile Filistin halkının yanında yer almıştır ve almaya da devam edecektir."diye konuştu.

Konuşmaların ardından İHH tarafından hazırlanan yardım kolileri Filistinli mültecilere dağıtıldı. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler