Bingöl'deki STK'lar 'Ümmet İftarı'nda bir araya geldi

Bingöl Ulu Camide bir araya gelen sivil toplum kuruluşları ‘Ümmet İftarı’nda buluştu.

Bingöl'de faaliyet yürüten onlarca STK, Bingöl Ulu Cami avlusunda yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen iftar programında bir araya geldi.

İftar yemeğinin verileceği Ulu Cami avlusu, yıkandıktan sonra halılar serilerek iftara hazır hale getirildi. İftar yemeğinden önce Kur'an-ı Kerim ziyafeti verilerek, İslam ümmetinin bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtulması için topluca dua yapıldı.

Bingöl'de ilk kez onlarca STK'nın bir araya gelmesiyle halka verilen iftarın Müslümanların birlik ve beraberliği için önemli adım olduğu dile getirildi.

İftar yemeği öncesi konuşan Memur-Sen Bingöl İl Başkanı Mücahit Çelik, "Bizler bedenlerimiz olarak buradayız. Rabbul âlemin gönlümüzle, bütün hissiyatımızla beraber ve birlik olmayı bizlere nasip etsin. Aramızdaki dargınlığı, sıkıntıyı ve tefrikayı ortadan kaldırsın, inşallah." dedi.

İslam âleminin bulunduğu sıkıntılardan bir an evvel kurtulmasını temenni ettiklerini ifade eden Çelik, "Allahu Teâlâ İslam ümmetini bulunduğu sıkıntılı durumdan kurtarıp saadete erdirsin. özelikle bu iftarda emeği geçen bütün kardeşlerimden Allah razı olsun. Gerçekten çok manidar bir iftar oldu. Bir sofradan iftar yapabilmek en güzel bir şeyken bu ortamdan mahrum olan kardeşlerimiz var." ifadelerini kullandı.

Çelik; Suriye'de, Gazze'de, Mısır'da, Arakan'da, Somali'de, Çin zulmüne maruz kalan Doğu Türkistan'da Müslümanların sıkıntılardan kurtulmasını Allah'tan dilediklerini sözlerine ekledi.

Bingöl Kalem Derneği Başkanı İbrahim Dağılma ise, iftarın hayırlara vesile olmasını dileyerek, "İdraki için bulunduğumuz Ramazan ayı ve Kadir Gecesinin tüm Müslümanların birlik ve beraberliğine vesile olmasını cenabı Allah'tan niyaz ediyorum." dedi.

Bingöl'de bulunan duyarlı sivil toplum kuruluşları olarak bir ümmet iftarı düzenlediklerini belirten Dağılma, "Bu güzel programdaki amacımız; İslam ümmetinin derdinin ve kederlerinin çoğaldığı bir dönemde böyle bir etkinlikle Müslümanları bir araya getirip güzel bir çığır açmaktır. özelikle iftar programımızı bilerek bugün Kadir Gecesine denk getirdik. Bin aydan daha hayırlı olan bu gecede açacağımız iftarımız, burada yapacağımız dualarımızla, kardeşlerimizin bu güzel birlikteliği inşallah dünya Müslümanlarına bir mesaj olur. Müslümanların her zaman bir araya gelebileceğini gösterdik ve böyle bir iftar düzenledik. Bu ümmet iftarına katkı sunan herkesten Allah razı olsun." diye konuştu. (Nihat Kanat-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler