“Kürt meselesinin bir an önce çözülmesi gerekir”

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki barolar, yaptıkları ortak açıklamayla Türkiye'nin iç barışı için Kürt meselesinin biran önce çözülmesi gerektiğini belirtti.

Bölge baroları tarafından hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Mardin Baro Başkanı Azat Yıldırım, başkanların ortak görüşünün çözüm sürecinin devam ettirilmesi yönünde olduğunu söyledi.

Yıldırım, Kürt meselesinin çözümüne dair büyük bir toplumsal destekle devam eden çalışma ve arayışların, seçim sürecinde gündelik siyasal kaygılarla askıya alınması ve adeta bizzat siyasetçiler eliyle itibarsızlaştırılmasını, halkın 7 Haziran seçimlerinde ortaya koyduğu tercih ve çözüm sürecine verdiği güçlü destekle onayladığını ve siyaset kurumunu sürecin devamından yana cesaretlendirdiğini kaydetti.

Türkiye'nin iç barışı hem de bölge barışı için Kürt meselesinin biran önce çözülmesi gerektiğini kaydeden Yıldırım, siyasi partileri gerek koalisyon arayışların ve gerekse de yeni yasama dönemi faaliyetlerinde, çözüm sürecini ve yeni, çoğulcu, çağcıl, sivil bir anayasayı esas alınması gerektiğini ifade etti. (M. Salih Keskin – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler