Gaziantep’in ilk fıstığını yetiştiren çiftçi ödüllendirildi

Gaziantep fıstığında hasat dönemi yaklaşırken hasat mevsiminden yaklaşık bir ay önce olgunlaşan yeni mahsul Antep fıstığını yetiştiren çiftçi cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

Hasat mevsiminden yaklaşık bir ay önce olgunlaşarak doğal rengine kavuşan sezonun ilk Antep fıstığı için Gaziantep Ticaret Borsasında (GTB) tören düzenlendi.

Gaziantep'te yılın ilk kırmızı kabuklu Antep fıstığını hasat mevsiminden yaklaşık bir ay önce yetiştiren Cuma Kaya isimli çiftçi yetiştirdiği kırmızı kabuklu Antep fıstığını Gaziantep Ticaret Borsasına getirerek ödülünü aldı.

Gaziantep'in Nizip ilçesine bağlı İntepe köyünde çiftçilik yapan Cuma Kaya tarafından yetiştirilen Antep fıstığı, 2015 yılının ilk kırmızı kabuklu Antep fıstığı olarak kayıtlara geçti.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet özmen ve GTB Meclis Üyesi Hızır Arıkök'ün katılımlarıyla gerçekleştirilen törende fıstık üreticisi Cuma Kaya'ya yılın ilk ürününü yetiştirmesinden dolayı cumhuriyet altını hediye edildi.

Antep fıstığının, dünyada yetiştirildiği şehrin adıyla anılan tek ürün olduğunu anımsatan Tiryakioğlu, "Şehrimizin en önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan Antep fıstığının üretimini teşvik etmek amacıyla her yıl yöre halkı tarafından 'Ben' fıstık olarak tabir edilen kırmızı kabuklu Antep fıstığını en erken yetiştiren çiftçimizi cumhuriyet altını ile ödüllendiriyoruz."dedi.

Bu sezon Antep fıstığında 160 bin ton gibi yüksek bir rekolte beklediklerini kaydeden Tiryakioğlu, "Daha önceleri sadece iç pazara yeten Antep fıstığını önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde ülkemizin en önemli ihraç kalemlerinden biri haline getirmeyi hedefliyoruz. Eskiden ekenin yiyemediği ürün olarak kabul edilen Antep fıstığı artık aşılı fidanlarla 7-8 yıl gibi bir süre içerisinde ürün vermeye başladı. Şehrimizde 3-5 yıl sonra yeni ekilen fıstık fidanlarının da meyve vermesiyle birlikte bu rekoltenin 200-300 bin tonlar seviyesine ulaşmasını bekliyoruz."ifadelerini kullandı.

Antep fıstığı mükemmeliyet merkezi ve Antep fıstığı pilot işleme tesisi gibi önemli projeleri çiftçi ve sanayiciler için en kısa sürede hayata kazandırmak istediklerini dile getiren Tiryakioğlu, "Antep fıstığını artık inşallah dikende, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan insanlarda yeme fırsatı bulacak. Bölgemizde on binlerce kişinin tek geçim kaynağı olan fıstığımız katma değeri yüksek bir ihraç ürünü olarak hem ülke ekonomimize hem de çiftçilerimize ciddi katkılar sunacak."diye konuştu.

Yılın ilk Antep fıstığı yetiştiricisi Cuma Kaya'yı da kutlayan Tiryakioğlu, fıstıkla ilgili yürütülen yoğun çalışmalar esnasında borsaya getirilen yılın ilk ürününün kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Türkiye'de yılın ilk Antep fıstığını, fıstığın anavatanı Gaziantep'te yetiştirmiş olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden çiftçi Cuma Kaya da, "Köyümüzde yaklaşık 100 adet aşılı Antep fıstığı ağacımız var. Bunlardan yaklaşık 10 tanesi bu sene havalarında sıcak gitmesinin etkisiyle mevsiminden yaklaşık bir ay önce olgunlaşarak kırmızı ben haline geldi. Renk ve doluluk oranıyla son derece kaliteli ürün veren ağaçlarımızdan topladığımız yaklaşık 5 kilogram fıstığı ilk mahsul ürün olarak kayıt ettirmek için zaman geçirmeden GTB'ye getirdim." dedi.

Tören sonrası GTB Başkanı Tiryakioğlu tarafından 2015 yılının ilk Antep fıstığı yetiştiricisi unvanını kazanan çiftçi Cuma Kaya'ya cumhuriyet altını hediye edildi. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler