Bingöl’de gölet ve akarsulara yavru sazan bırakıldı

Bingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gölet ve akarsulara, 22 bin 500 yavru sazan balığı bırakıldı

Bingöl İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından gölet ve akarsulara, 22 bin 500 yavru sazan balığı bırakıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2015 yılı balıklandırma programı kapsamında Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Ünitesi tarafından üretilen 22 bin 500 yavru sazan balığı, Bingöl'e gönderildi.

Bingöl İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne teslim edilen balıklar, İl Müdürü Vahap Şimşek'in katılımıyla su ürünleri kontrol görevlilerince usulüne uygun şekilde Karlıova Sakaören Göleti, Sarıçiçek Gölü ve Kuruca Gölü'ne bırakıldığı belirtildi.

Balıklandırma çalışmasının amacının gölet ve akarsulardaki mevcut balık stoklarının korunması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılmasını ve vatandaşların hayvansal protein ihtiyaçlarının su ürünlerinden karşılanması olduğunu belirten Şimşek, "Ortalama 1-2 gram ağırlığında olan sazan yavrularının ancak 2 yıllık bir süre sonunda avlanabilir. Gerek su kaynaklarına yeni bırakılan, gerekse suda mevcut diğer yavru balıkların gelişimlerini tamamlamaları ve en az bir kez üreyebilmeleri için avcılık sırasında yakalanan küçük balıklara herhangi bir zarar verilmeden suya iade edilmeleri gerekmektedir. Eşeysel olgunluğa erişmiş dişi sazan balıklarının vücut ağırlığına bağlı olarak ortalama 120 bin ile 300 bin arasındaki yumurtayı bulundukları sulara üreme amaçlı bırakmaktadırlar."dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler