Kabızlığa karşı 12 beslenme önerisi

Kabızlığın hatalı beslenmeden kaynaklandığını vurgulayan uzmanlar, beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerle kabızlık sorununun çözülebileceğini belirtiyor.

Her yaşta görülebilen önemli bir sağlık sorunu olan kabızlık, şişkinlikten ağrıya, nefes darlığından uykusuzluğa birçok şikayete neden olabiliyor. özellikle uzun süren kabızlık durumlarında hastaların yaşam kalitesinin önemli ölçüde bozulduğunu belirten uzmanlar, genellikle genetik ve kalıtsal olduğu kabul edilen bu hastalığın en temel sebeplerinin başında hatalı beslenme geldiğini vurguluyor.

Toplumun önemli bir bölümünde görülen bu rahatsızlığın beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler ile önlenebileceğine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül, kabızlığa karşı beslenme önerilerini anlattı.

"Kabızlığa karşı beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli"

Kabızlığa yol açan nedenler arasında beslenme bozuklukları, hareketsiz yaşam tarzı, kullanılan ilaçlar, kişinin psikolojik durumu ve bazı hastalıkların geldiğini ifade eden Akgül, beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerin kabızlık sorununun çözülmesinde yardımcı olabileceğine dikkat çekti.

Kabızlığa karşı şunlara dikkat!

özellikle şikayetlerin azalması ya da artmasında günlük tüketilen yemeklerin büyük önemi olduğunun altını çizen Akgül, kabızlık sorunun hafifletilmesine yardımcı olan 12 beslenme önerisini şöyle sıraladı:

-Posa içeriğinden yüksek besinler tercih edin. Bitkilerin sindirilmeyen ve enerji değeri bulunmayan kısmı olan posa, sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı oluyor. özellikle öğünlere salata eklemek ve ara öğünlerde bol posalı meyveleri kabuklarıyla birlikte yemek posa alımının artmasını sağlıyor.

-Meyve-sebze seçimlerinde muz, şeftali, patates veya havuç gibi besinlerin yerine armut ve kayısı gibi bağırsak hareketlerini artırıcı meyveler tercih edin.

Meyve suyu yerine meyve tüketin

-Konsantre meyve suları veya taze sıkılmış meyve suları yerine meyvenin kendisini tüketin.

-Saflaştırılmış ekmek ve tahıl ürünlerinin yerine, tam tahıllı ekmek ve tahıl grupları tercih edin.

-Şişkinlik gibi problemlere neden olmadığı sürece haftanın 2-3 günü kuru baklagilli yemekler tercih edin.

-Yemek ve salatalar hazırlanırken katı yağlar yerine zeytinyağı ve sıvı yağ karışımları ekleyin.

-İşlenmiş gıdalardan ve fastfood ürünlerden uzak durun.

-Günde mutlaka 2 ila 2,5 litre arasında su için. Gün içindeki su tüketimi sindirim sisteminin sağlıklı çalışması için çok önemli.

- 2 adet kuru kayısı ve 1 adet cevizi gece boyunca suda bekletin. Ertesi sabah bu besinleri içinde beklettiğiniz su ile birlikte tüketin.

-Kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik ile şekersiz kompostolar hazırlanıp akşam ara öğün olarak 1 kâse tüketin.

-Gün içinde 3 ana 3 ara öğün olarak beslenin.

-Sağlıklı yaşam ve sağlıklı sindirim sistemi için hayatınıza hareket katın. Günlük 30 dakika hafif tempo ile yapılacak yürüyüşler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler