Üniversite sayısının plansız artması kaliteyi düşürdü

MMO Bursa Şubesi, işsiz 100 makina mühendisine eğitim semineri verdi. Seminerde konuşanMMO Bursa Şube Başkanı, Üniversite sayısının plansız artmasının eğitim kalitesini düşürdüğünü kaydetti

TMMOB Makina Mühendisleri Odası(MMO) Bursa Şubesi, işsiz 100 makina mühendisine, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla eğitim semineri verdi.

MMO Bursa Şubesi Konferans Salonu'nda Şube Kalite Komisyonu Başkanı Erkin Güler ve komisyon üyesi uzmanlar tarafından verilen eğitim semineri 3 ay boyunca çarşamba ve cumartesi olmak üzere haftada iki gün gerçekleştiriliyor.

Yeni, genç mühendislerin kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla tesbit edilen 29 konuda eğitimler verildiğini belirten MMO Şube Başkanı İbrahim Mart, üniversite sayısının plansız şekilde arttığını bunun da özellikle mühendislik eğitiminde kaliteyi düşürdüğünü söyledi.

Üniversitelerden her yıl yaklaşık 40 bin mühendis mimar ve şehir plancısının mezun olduğunu belirten Mart, "8-10 bin kişi de makina, endüstri ve benzeri mühendislik bölümlerinden mezun oluyor. Niteliksiz eğitim sonrası mezun olan meslektaşlarımızın en büyük sorunu işsizlik ve iş ararken deneyim talebi oluyor." dedi.

Artan mezun sayısına paralel olarak da meslektaşları arasında işsizliğin giderek arttığını ve çözülmesi gereken önemli bir sorun olarak durduğunu kaydeden Mart, şunları söyledi:

"Çalışan meslektaşlarımızın durumu, gerek çalışma koşulları, gerekse aldıkları ücretler bakımından günden güne kötüye gidiyor. Bu durum sömürüye dayalı kapitalist üretim ilişkilerinin bir sonucudur. Böylesine olumsuz koşullarda bile, MMO olarak üyelerimizle birlikte olmaya, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarına birlikte çözümler aramaya çalışıyoruz.

Bir yandan çalışan meslektaşlarımızın çalışma koşullarının iyileştirilmesi için, bir yandan da mühendis işsizliğinin azaltılması yönünde çaba harcıyoruz. Bu çerçevede işsiz meslektaşlarımıza yönelik kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, ücretsiz eğitim programları düzenliyoruz, iş bulmalarına destek olmaya çalışıyoruz. 100 meslektaşımıza bu amaçla eğitim semineri gerçekleştiriyoruz. Üç aylık programın hazırlanmasında emeği geçen Kalite Komisyonu Başkanımız ve üyelerine teşekkür ediyorum. Eğitime katılan genç meslektaşlarımıza başarılar diliyorum."

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler