A A A

Osmaniye’de Yaşlı Yaşam Evleri projesi hayata geçirildi

Eklenme : 2015-08-22 09:35

OSMANİYE - Osmaniye’de huzurevlerindeki toplu yaşamaktan kaynaklanan bazı sıkıntıların önüne geçilmesi için hayata geçirilen “Yaşlı Yaşam Evleri” projesi kapsamında hazırlanan ev hizmet vermeye başladı.

Osmaniye’de Yaşlı Yaşam Evleri projesi hayata geçirildi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Yaşlı Yaşam Evleri" projesi kapsamında Osmaniye'de adım atıldı. Yaşlıların kentte toplumla iç içe yaşamasının hedeflendiği proje kapsamında Cumhuriyet Mahallesi'nde hazırlanan Yaşlı Yaşam Evi hizmet vermeye başladı.

Huzurevlerindeki toplu yaşamaktan kaynaklanan bazı sıkıntıların önüne geçilmesi için tasarlandığı belirtilen "Yaşlı Yaşam Evleri" projesi hakkında bilgi veren Osmaniye Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, bunun örnek bir çalışma olduğunu ifade etti.

Neşeli, projenin amaçlarından birinin de kişilerin kendi ailesiyle birlikte desteklenmesinin mümkün olamadığı durumlarda, yaşlıların hem fiziksel hem de manevi anlamda kendilerini ev ortamında hissettirmek olduğunu söyledi.

Yaşlı Yaşam Evi olarak isimlendirilen evin nezih bir sitede bulunan konforlu bir dairede konumlanmış, 3-4 sakinin birlikte yaşayacağı bir yaşam alanı olduğunu belirten Neşeli, bu evleri şehrin merkezine, camisine, alışveriş merkezlerine, doktoruna, sağlık hizmetlerine rahat ulaşılabilecek mekânlardan seçmeye özen gösterdiklerini dile getirdi.

Neşeli, "Huzurevi sakinlerinin bizlere ifade ettiği, huzurevlerinde toplu yaşamaktan kaynaklanan bazı sorunların olduğu yönünde. Bu sorunlara örnek verecek olursak odalarının genelde ortak kullanımlı olması. Bu tabi mahremiyeti engelliyor. O yüzden biz de bundan sonra ev anlayışı ile hareket etmeye çalışacağız." dedi.

Yeni açılan Yaşlı Bakım Evi'nde kalmaya başlayan huzurevinin eski, yaşam evinin yeni sakini Osman Kiraz uygulamadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kiraz, "Huzurevinde bu kadar rahat değildik. Odaları paylaşmak zorunda kalıyorduk. Ne kadar anlaşma olsa da arada huzursuzluklar oluyordu. Burası daha güzel. Kendi evimiz gibi. Kendi odamızı kapatıp yatabiliyoruz. Misafirlerimizi ağırlayabiliyoruz." ifadelerini kullandı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

2017-08-18 19:19:12

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

"Meme muayenesi konusunda yaşanılan çekingenlik hayata mal olabilir"

2017-08-18 09:43:19

​Uzmanlar, ileri evre meme kanserinin yeni keşfedilen tedavi yöntemleri sayesinde artık kontrol altına alınabildiğini ve hastaların yaşam süresinin uzatılarak daha kaliteli bir hayat sürmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

2017-08-17 21:05:19

​İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından, Bursa’da Afet Koordinasyon Merkezi açıldı.

TÜM HABERLER

Bakan Eroğlu Diyarbakır’da 5 tesisin temelini attı

​Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Diyarbakır’da toplam yatırım bedeli 167 milyon lirayı bulan 5 adet tesisin temelini attı.

Yayaların sık kullandığı kaldırım çöktü

​Batman’da yayaların yoğun kullandığı kaldırım çöktü, o esnada kaldırımda yürüyen bir kadın saniyelerle kurtuldu.

Midyat’ta ilk hac kafilesi dualarla uğurlandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde kutsal topraklara gidecek olan ilk hacı kafilesi dua ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Ankara Emniyet Müdürü görevini bıraktı

Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, emeklilik dilekçesini vererek, görevini bıraktı.

"Bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ediyoruz"

15 Temmuz Derneği, bütün milletvekillerini FETÖ davalarını takip etmeye davet ettiklerini açıkladı.
TÜM HABERLER