Bursa Belediyesi Rum Kilisesi’ni restore edecek

Bursa BüyükşehirBelediyesinin, Karacabey İlçesi’nin Karakoca Köyü’ndeki Rum kilisesini restore edeceği bildirildi

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarıyla birlikte Karacabey İlçesine bağlı Karakoca Köyü'nde bulunan Rum kilisesinde incelemelerde bulundu.

Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'nın kültür ve medeniyet izlerini gün yüzüne çıkarılması konusunda faaliyette olduğunu anlatan Başkan Altepe, "Bursa'da 8 bin 500 yıl geçmişe uzanan tüm medeniyetlerin izleri birer birer ortaya çıkarılıyor. Bursa merkezinde restore edilmedik anıtsal yapı kalmadı ve bu çalışmalar sonucunda da Bursa, artık UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bir evrensel değer." dedi.

Başkan Altepe, Bursa merkezinde yapılan restorasyon, rekonstrüksiyon ve işlevlendirme çalışmalarının Büyükşehir'e yeni bağlanan 10 ilçede de başlatıldığını söyledi.

"Projeler hazırlanıyor"

Tüm ilçelerdeki tarihi eserleri ayağa kaldırdıklarını anlatan Başkan Altepe, "Bursa'daki tüm tarihi güzellikler, özellikle inanç turizmi ve turizmin gelişmesi açısından bizim için önemli değerler… Karacabey İlçesi, Karakoca Köyü de eski bir Rum bölgesi. özellikle yaklaşık 150 yıl öncesine kadar burası Rumların yoğun olduğu bir bölgeydi. Bu kilise de 150 yıl öncesine kadar aktif olan bir kilise ve artık sadece duvarları kalmış. Bu kilisenin restorasyonu için de projeler hazırlanıyor. Bir an önce restorasyon gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Başkan Altepe, kilisenin restorasyonunun ardından köyün yabancı ziyaretçilerinin de ilgisini çekeceğini ifade ederek, "Kilise restore edilip işlevlendirilerek sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetlerde kullanılabilecek. 150 yıllık kilise restorasyonuyla Karakoca köyü ve Karacabey'e değer katacak" dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler