Antep fıstığı ekonomik olarak bölge için önemli üründür

Antep fıstığının bölge halkının geleceği adına stratejik bir önem taşıdığını belirten Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı, Antep fıstığı sektörünün, işsizliğin önlenmesi ile yoksulluğun giderilmesinde çok önemli bir etken olduğunu söyledi.

Aantep fıstığının bölge ekonomisi için önemli bir ürün olduğunu belirten Antep fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Yağcı, Antep fıstığında her şeyden önce üretim ve satışın kayıt altına alınması gerektiğinin altını çizdi.

Yıllardır yetkililerden Antep fıstığının kayıt altına alınması ve fıstığa prim desteği verilmesi çağrısı yapmalarına rağmen olumlu bir cevap alamadıklarını belirten Yağcı, prim desteği ile çiftçinin gelecek yıl daha fazla ürün yetiştirip daha fazlasını kazanma imkânına kavuşabileceğini de sözlerine ekledi.

Antep fıstığının bölge ekonomisi için çok önemli bir ürünü olduğunu belirten Yağcı, "Bildiğiniz gibi Antep fıstığı bölgemizin çok önemli bir ürünüdür. Gaziantep başta olmak üzere bölgenin tamamına yakınında Antep fıstığı üretimi çok rahatlıkla yapılıyor. Ürünün tamamına yakını şehrimizde işleniyor. Fıstık, şehrin ekonomisi açısından üreticilerimizin ve bölge halkının çok önemli bir gelir kaynağıdır. Bu nedenle stratejik öneme sahip bu ürünün geleceği bölge halkının geleceği açısından da önem taşımaktadır."dedi.

Fıstığın bölgedeki işsizliğin önlenmesinde ve istihdamın artırılmasında da önemli bir etken olduğunu belirten Yağcı, "Antep fıstığı ülkemizin çok önemli ürünlerinden bir tanesidir. Çok değerli ve kıymetli bir ürüne sahibiz. Tabi bu ürünün sahibi bizim ülkemiz bizim bölgemizdir." ifadelerini kullandı.

"Biz yıllardır bu ürüne prim desteği istiyoruz"

Gaziantep başta olmak üzere bölgede 200-250 bin insanın Antep fıstığı üzerinde geçimini sağladığını belirten Yağcı, Antep fıstığında hasat döneminin yaklaşık bir aydır başladığını söyledi.

Yağcı, bu yıl hasattan yana iyi bir yıl yaşadıklarını belirterek, "Rekoltemiz bu yıl 150 bin ton civarındadır. Boz fıstık hasadı başladı. Bundan sonra da kırmızı fıstık hasadımız başlar." diye konuştu.

Antep fıstığına prim desteği istediklerini belirten Yağcı, "Biz yıllarca bu ürüne bir prim desteği istiyoruz. Bu hem üretici açısından, hem işletmeci açısından, iş adamı açısından ve sektörün kayıt altına alınması açısından çok önemli. Ancak bunu bir türlü siyasilere anlatamıyoruz. İnşallah bundan sonra bu sektörün sesine kulak verirler. Bu desteği biz Antep fıstığı tüccarına, işletmecisine istemiyoruz. Bu desteği Antep fıstığının üreticisine istiyoruz. Böyle olunca hem üretim artar, hem üretici desteklenmiş olur ve böyle bir ürün ile dünya pazarında rekabet şansı bulmuş oluruz. Antep fıstığına destek verilirse bölge ekonomisine çok büyük katkı sağlayacaktır."diye konuştu.

"Antep fıstığı sağlık açısından da önemli bir ürün"

Antep fıstığının sağlık açısından da tercih edilir önemli bir ürün olduğuna dikkat çeken Yağcı, Antep fıstığının insan sağlığı açısından faydalarını ise maddeler halinde şöyle sıraladı:

Antep fıstığı kalp sağlığı açısından oldukça önemli ve kalp sağlığına iyi geliyor.

İyi huylu kolesterolü yükseltiyor, kötü huylu kolesterolü düşürdüğü tespit edildi.

Çocukların gelişimi için çok önemli bir besindir.

Çocuk gelişiminde özellikle zekâ gelişimini sağlamada oldukça etkili bir ürün

Kan şekerini dengeliyor. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler