A A A

Mültecilerin Sarayiçi’nde bekleyişleri devam ediyor

Eklenme : 2015-09-22 19:20

EDİRNE - Avrupa ülkelerine gitme umuduyla Edirne'ye gelerek Sarayiçi'nde bekleyen yaklaşık bin 500 kadar mülteci Sarayiçi’ni terk etmelerini isteyen Edirne valisine tepki göstererek valiyi sloganlarla protesto etti.

Mültecilerin Sarayiçi’nde bekleyişleri devam ediyor

Avrupa ülkelerine gitme umuduyla yaklaşık bir haftadır Edirne'ye gelerek Kırkpınar yağlı Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'nde kalan yaklaşık bin 500 kadar Suriyeli ve Iraklı mültecilere Sarayiçi'ni terk etmeleri için verilen süre bugün dolarken sığınmacılar, kendilerini ikna etmek için alana gelerek bir konuşma yapan Edirne Valisi Dursun Ali Şahin'i sloganlarla protesto etti.

Konuşmasında; şu ana kadar hiçbir Avrupa ülkesinden mülteciler kabul etmeye yönelik bir talep gelmediği belirtilen Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, bu süre zarfında Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarını güçlendirdiği bilgisi de paylaşıldı.

Sarayiçi'nde bekleyen sığınmacıların bölgede çıkarılması yönünde talimat verdiği belirtilen Edirne Valisi Şahin bu gün mültecilere yaptığı ziyarette, kendilerine; şu ana kadar hiçbir Avrupa ülkesinden mültecileri kabul etmeye yönelik bir talebin gelmediğini, aksine Yunanistan ve Bulgaristan'ın mültecilerin geçişlerini engellemeye yönelik sınırlarını güçlendirdiğini belirtti.

Vali Şahin, "Gelin, kendinize acımıyorsanız çocuklarınıza acıyın. Dünden bu yana bin 500 sığınmacıyı istedikleri kente gönderdik. Gitmek isteyenlerden evi olanı evlerine kadar götüreceğiz, evi olmayanları da geçici olarak otellere yerleştireceğiz. Avrupa ülkelerinden talep gelsin ilk sizi göndereceğiz." dedi.

Valinin konuşmasına mukabil sık sık Arapça " Gitmek istiyoruz, başka bir şey istemiyoruz" sloganları atması ise dikkatlerde kaçmadı.

Alanda ayrıca İngilizce, "Hepimiz Aylanız, Denizde ölmek istemiyoruz, AB bizi kabul et" pankartları taşındı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Edirne Belediyesi AFAD, UMKE ve diğer kurumlarla müşterek çalışmaları ile Sarayiçi spor tesislerinde bekletilen mülteciler kendilerine günübirlik bazı gıda malzemeleri verildiğini ve kendilerine battaniye verildiğini belirterek, ancak kendilerinin Avrupa'ya gitmeleri için gerekli duyarlılığın sağlanmasını istediler.

Mültecilerin bulunduğu alanda ve Türkiye – Yunanistan arasında geçişin sağlandığı köprübaşında polisler gerekli güvenlik önlemlerini alırken, sınırı geçmeye çalışarak yürüyüş yapan gruplar ise polis tarafından engellenmeye devam ediyor.

Yaşadıkları ile ilgili olarak İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) konuşan Suriye Hasekeli Muhammed Nur isimli Kürd mülteci geri dönmek istemediklerini, bundan dolayı oturma eylemi yaptıklarını ve Avrupa'ya gidene kadar da bu alandan ayrılamayacaklarını söyledi.

Nur, "Biz buradan geri dönmeyeceğiz. Ya Avrupa'ya gideceğiz, ya da burada öleceğiz." şeklinde konuştu.

Taleplerinin kabul edilene kadar oturma eylemlerini devam ettireceklerini belirterek, Edirne valisinin kendilerini zorla geri göndermesi talebine sert tepki gösteren Nur, "2 yıl önce Suriye'den kaçarak Adana'ya geldim. 2 yıldır Adana'dayım ve çok büyük sıkıntılar içerisinde yaşıyoruz. Bizlerde insanca yaşamak istiyoruz. Kimseden bir şey beklemiyoruz. Benim de ailemden 2 kişi katledildi ve bizler canımızı kurtarmak için gidiyoruz. Bize yardım etsinler ve yolumuzu açsınlar." talebinde bulundu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Teşvik Başvuruları DİKA üzerinden yapılabilecek

Teşvik Başvuruları DİKA üzerinden yapılabilecek

2017-08-21 08:10:12

​DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Bölgedeki yatırımcıların Teşvik Başvurularını DİKA üzerinden yaparak yerelde bu işlemleri gerçekleştirebileceğini ve ilk başvuruyu aldıklarını söyledi.

Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?

Türkiye genelinde hava durumu nasıl olacak?

2017-08-21 07:24:32

​Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, hava sıcaklığı iç ve batı bölgelerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde değişmeyeceği tahmin ediliyor.

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

2017-08-20 23:06:07

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 3 bini aşkın çocuk için Batman’da program düzenlendi.

TÜM HABERLER

İdil'de miniklerden namaz etkinliği

Şırnak'ın İdil ilçesinde Kur'an Nesli Platformu'na üye İrşad-Der tarafından organize edilen etkinlikte, minikler namaz için yürüdü.

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.
TÜM HABERLER