“Antep fıstığının yararları saymakla bitmez”

​Antep fıstığının insan sağlığına yararlarının saymakla bitirilemeyeceğini söyleyen Antep Fıstığı Tanıtım Derneği, ülkeye de önemli bir gelir kaynağı sağladığını belirtti.

Antep fıstığının insan sağlığına birçok faydasının olduğunu belirten Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Yağcı, ülke ekonomisine de büyük oranda katkı sağladığını belirtti.

Antep fıstığının sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak tüketilebileceğini belirten Yağcı, Antep fıstığının insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda yaptıkları çalışmalarda önemli bulgular elde ettiklerine dikkat çekti.

Antep fıstığının kan şekerini yüzde 10 düşürdüğünü ve diyabete karşı da koruyucu bir ürün olduğunu söyleyen Yağcı, "Antep fıstığının yapılan araştırmalar sonucu insan sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğunu tespit ettik. Fıstık, sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak tüketildiği gibi kalbe de iyi geliyor." dedi.

Antep fıstığının 100 gramında 560 kalori bulunduğunu dile getiren Yağcı, "Antep fıstığı çocukların gelişimi için çok önemli bir besindir. Üstün lezzet ve aroması ile çocukların gelişiminde, özellikle zekâ gelişimini sağlamada oldukça etkili bir üründür. Yine Antep fıstığı damar yapısını düzenler ve damar tıkanıklığını da engellemektedir." ifadelerini kullandı.

Antep fıstığının tanıtımı için yoğun bir çaba sarf ettiklerini belirten Yağcı, "Antep fıstığı ülkemizin çok önemli ürünlerinden bir tanesidir. Çok değerli ve kıymetli bir ürüne sahibiz. Antep fıstığı dünyaca tanınan bir üründür. Antep fıstığı çok kaliteli, yüksek aromalı ve vitaminli bir üründür. Antep fıstığını hem dış ve iç piyasada kaliteli bir ürün olarak pazarlayacağız." şeklinde konuştu.

Yağcı son olarak Antep fıstığının günlük olarak mutlaka tüketilmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler