‘Türkiye’de 28 bin kişi organ bağışı bekliyor’

Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle açıklama yapan Batman İl Sağlık Müdürlüğü, Türkiye’de 28 bin 252 kişinin organ bağışı beklediğini belirterek, ülkemizde organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. İhsan Bodakçi, 03-09 Kasım Organ ve Doku Bağışı Haftası münasebetiyle yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Organ ve doku bağışının ölümden sonra organların başka bir insan için kullanılmasına izin vermek olduğunu hatırlatan Bodakçi, "Bazen görmeyen bir insanın görmesini bazen de hayatını diyaliz cihazına bağlı olarak sürdüren bir böbrek hastasının hayata dönmesini sağlamaktır. Türkiye geneli 2015 yılı organ ve doku bağışı bekleyen güncel hasta listesine göre organ bağışı bekleyen kişi sayısı 28 bin 252 kişidir. 2015 yılı içinde bin 534 beyin ölümü gerçekleşmiş olup sadece 361 kişinin organlarının bağışına ailesi tarafından izin verilmiştir. Türkiye genelinde toplam 148 bin 845 bağışçımız mevcut iken, en basit örnek ile 60 bin 345 diyaliz hastamız mevcuttur. 60 bin 345 diyaliz hastasından 22 bin 105 kişi nakil beklemektedir. Diyaliz hastalarımız dışında 611 kalp, 2 bin 196 karaciğer, 48 akciğer, 3 bin 18 kişide kornea nakli beklemektedir." dedi.

Ülkemizde organ ve doku nakli bekleyen hasta sayısının her geçen gün arttığına dikkat çeken Bodakçi, "Organ nakli hizmetlerinde büyük gelişmeler kaydedilmekle beraber istenilen seviyeye ulaşılamamaktadır. Bunun en büyük nedeni organ ve doku bağışının yetersizliğidir. Organ bekleyen hasta ve yakınlarına empati kurarak ne kadar zor durumda olduklarını ve bağışlarımızla ne kadar hayati bir davranışta bulunduğumuzu anlayabiliriz. Bir gün kendimiz veya yakınlarımızın da organ bağışına muhtaç hale gelebileceğini unutmadan, bu bilinç ve anlayışla organlarımızı bağışlayalım ve etrafımızdaki insanları da ikna etmeye çalışalım." ifadelerini kullandı.

Bodakçi, ‘Bağışlanan Her Organ Bir Hayat Kurtarır' ilkesi ile Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle halkı bilgilendirmek, organ ve doku bağışı başvurularını kabul etmek üzere Sağlık Müdürlüğünün, Toplum Sağlığı Merkezlerinin, Aile Sağlığı Merkezlerinin, tüm kamu hastaneleri ile tüm özel hastanelerde stantlar açılacağını söyledi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler