Kışın gripten korunma yolları

Kış mevsimi denilince akla ilk gelen şeylerden olan gribe karşı Uzmanlar önemli uyarılarda bulundu.

Bugünlerde pek çok anne-babanın ortak derdi; kreşe ya da anaokuluna başlayan çocuklarının sık sık hastalanması. Zira daha önce ev ortamında karşılaşmadıkları mikroplar, miniklerin okulla birlikte etrafını çevirmiş durumda. Soğuyan havalarla bağışıklık sistemi daha da zayıflayan çocuklar gribe kolayca yakalanabilirken, çocuk polikliniklerine başvuruların büyük bölümünü de burun akıntısı, öksürük ve yüksek ateş gibi şikâyetler oluşturuyor. Grip aşısının hastalıkla mücadelede önemli rol oynadığını belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Korkmaz, anne-babalara önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Sıcak yaz günleri artık çok gerilerde kaldığını dile getiren Korkmaz, "Havalar iyiden iyiye soğurken kışa geri sayım başladı. Soğuk havalar özellikle de, zaten bağışıklık sistemi zayıf olan çocukları olumsuz etkilerken, çocuk polikliniklerine başvurularda artış yaşanıyor."dedi.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Korkmaz, virüslerin kalabalık yerleri sevmesinin okullarda üremeyi kolaylaştırdığını belirtirken "Kreşe ya da anaokuluna yeni başlayan çocuklar o güne dek ev ortamında tanışmadıkları mikroplarla okullarda karşılaştıklarından dolayı enfeksiyonlara daha açık oluyorlar" ifadelerine yer verdi.

Çocukların hapşırık, öksürük ve nefes yoluyla da birbirlerine gribi kolaylıkla bulaştırabildiğine dikkat çeken Kormaz, "Üstelik hapşırık, öksürük yoluyla ortama yayılan virüsler saatlerce canlı kalabiliyor. Gün içinde çocukların gerek ellerini gerekse silgi ve kalem gibi eşyalarını ağızlarına götürmeleri de hastalığa davetiye çıkarıyor."ifadelerini kullandı.

Ailelerin endişeye kapılmaması gerektiğini buna karşın gerekli tedbirleri almalarının şart olduğunu belirten Korkmaz, "Yüksek ateş olmadan seyreden burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını çok önemli bulmuyoruz. Ancak antibiyotik tedavisi gerektiren ve yılda 4-5 kereden fazla görülen enfeksiyonlara karşı dikkatli olunması gerekmektedir." Şeklinde bilgilendirmede bulundu.

özellikle çocuğu okula yeni başlayan ailelerde okul dönemi mikroplarına hazırlıklı olunması gerektiğini kaydeden Korkmaz, Ekim-Aralık ayı arasında grip aşısının büyük faydası olduğunu vurguladı.

Hastalık kapıyı çalmadan!

Gribe karşı mücadelede sağlıklı ve dengeli beslenmeden uyku düzenine, bol su içilmesi ve ellerin sık sık yıkanmasından ortamın sık sık havalandırılmasına dek birçok faktör son derece önemli rol oynadığını belirten Korkmaz, Gribal enfeksiyonlara karşı en etkili savaşçılardan birinin de grip aşısı olduğunu söyledi.

Korkmaz özellikle sık hastalanan, bronşit veya zatüre geçirmiş, sinüzit ya da geniz eti olan, bağışıklık sistemi zayıf ve alerji, astım gibi kronik hastalık öyküsü olan çocuklarda grip aşısının şart olduğunu belirterek, "Grip aşısı bu tür çocuklarda kesinlikle yapılmalıdır. Grip aşısı çocukları yüzde 100 koruyor diye birşey yok ama önemli ölçüde fayda sağlıyor." İfadelerini kullandı.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede sağlıklı ve dengeli beslenmenin şart olduğunu vurgulayan Korkmaz, önemli bir tehlikenin daha altını çizdi.

"Çocuklar günümüzde hazır gıda ve katkı maddesi içeren besinlerle beslendiği için obezite riski ve alerjik hastalıklara yatkınlık artıyor."diye konuşan Korkmaz, "Vücut dirençleri düşük olabiliyor. Bu da onları enfeksiyonlara daha açık hale getiriyor. Sebze ve meyve tüketimi ile bu dönemlerde Omega-3 takviyesi bağışıklığı kuvvetlendirmede faydalı. Haftada hiç değilse bir kere fırında ya da buğulama olarak balık tüketilmesi de önemli. Sınıfların sık sık havalandırılması, çocuklara ellerini sık yıkama alışkanlığı kazandırılması, hasta çocukların rapor alarak iyileşene kadar okula gönderilmemesi, ısıya uygun kıyafetler giydirilmesi de basit ama son derece etkili tedbirler olarak dikkat çekiyor." ifadelerine yer verdi.

Korkmaz, anne-babaların sağlık sorunları olmasa da yılda bir çocuklarına kan testi ve boy-kilo ölçümü yaptırmalarının da gerekli olduğunu belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler