“Benim çizgim Hüseyni çizgidir”

Mustazaflar Cemiyeti Bingöl Şubesi, “Geçmişten, Günümüze Kerbela ve Şehitleri Anma ve Anlama” adlı bir program düzenledi. Programda bir konuşma yapan Araştırmacı Yazar Mehmet Göktaş, İmam Hüseyin’in Müslümanlara nasıl ölüneceğini ve zülüm karşısında nasıl dikilmeyi öğrettiğine vurgu yaptı.

Mustazaflar Cemiyeti Bingöl Şubesi "Kerbela ve Şehitleri Anma ve Anlama" konulu bir etkinlik düzenledi. Belediye Kültür Merkezi Konferans salonunda düzenlenen programa Araştırmacı Yazar Mehmet Göktaş katıldı.

Sunuculuğunu M. Salih Gönül'ün yaptığı program, Hafız M. Emin Selami'nin okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başladı. Daha sonra Program Sinevizyon gösterimiyle devam etti.

Programda günün önem anlamını anlatan bir konuşma yapan Mehmet Göktaş, şahadet ve şehitlik konularına değindi.

Konuşmasına Allah'ın Resulü(S.A.V)'in ilk şehitlerin olduğu ‘Yasir Ailesine' ithafen ‘müjdeler olsun Ey Yasir ailesi' sözünü hatırlatarak başlayan Göktaş, "Bu çok önemli. Yani cennete gittiğimize dair, şehit olduğumuza dair, bu Allah'ın bir tapusu, Allah Resulünün bir senedidir. Biz bugün bu senede, bu tapuya, bu belgeye şiddetle ve öncelikle muhtacız."dedi.

"Rabbim, hak yolunda ölmeyi bize net ve berrak bir şekilde göster ve nasip eyle"

Göktaş konuşmasının devamında, Allah'u Teâlâ'nın huzuruna bir Müslüman tarafından öldürülerek varmak veya bir Müslümanı öldürerek, Allah'u Teâlâ'nın huzuruna varmanın, kötü bir olay olduğunu vurgulayarak, "Rabbimizden en büyük dileğimiz; Bize hakkı hak olarak göster, batılı batıl olarak göster. Hak yolunda ölmeyi bize net ve berrak bir şekilde göster ve nasip eyle. Kargaşalardan kim vurdulardan ve Müslüman elinden öldürülmekten ve Müslüman öldürmekten bizleri koru." İfadelerine dikkat çekti.

"Silahımızı, kâfirliğinden ve zalimliğinden hiç tereddüt olmayan kişilere çevirelim"

Müslümanların Allah için kılıçlarını, silahlarını kâfire ve zalime çevirmesi gerektiğini ifade eden Göktaş devamla, "Silahımızı, kâfirliğinden ve zalimliğin den hiç tereddüt olmayan kişilere çevirelim. Eğer böyle yaparsak Rabbim bize bereket verecektir. Yok, eğer kâfirler dura dura, İslam ümmetinin üzerine bomba yağdıranlar dura dura, Siyoninizm varken, bizler birbirimize düşersek, birbirimize düşmek içinde fetva verirsek, vallahi Allah bizi rezil eder. Onun için konuşmalarımıza ve yaptıklarımıza dikkat edelim." önemli tespitlerde bulundu.

"Yasin ve arkadaşları elinde kurban etti dağıtırken, vahşice öldürüldü"

Müslümanların ölümünün Allah yolunda olması gerektiğinin altını çizen, Göktaş daha sonra, "ölümlerimizde şüphe olmamalıdır. Efendimizin; ‘müjdeler olsun ey Yasir ailesi' dediği gibi bizde bu müjdeye bizde muhatabız. Bize de yansıyacak. Hiç tereddüt etmeyeceğiz ve Hiç tereddüt etmiyoruz ki, zerre kadar bizim içimizde bir tereddütümüz var mı? Sizin içinizde var mı? Bu şehitlerimiz hakkında, bu şehitlerimiz daha nasıl ölecek? Yasin ve arkadaşları elinde kurban etti dağıtırken, vahşice öldürüldü. Elhamdülillah biz böyle ölelim. Biz net berrak bir şekilde ölelim. Ben eğer öleceksem, gerçekten bir kâfir ve bir zalim tarafından, hak dava uğruna öldürülmeliyim."ifadelerini kullandı.

"Peygamber Efendimiz 23 yılda dünyanın en büyük medeniyetini kurdu"

Hz. Muhammed'in 23 yılda dünyanın en büyük medeniyetini kurduğunu anımsatan Göktaş, bu zaman zarfında meydana gelen savaşlarda kişinin öldüğüne dikkat çekti.

"Yezid, Allah'ın kitabından hiçbir ezberi olmayan alçak biridir"

Kerbela olayına da değinen Göktaş, Hz Hüseyin'i ve arkadaşlarını katlederek şehit eden Yezid'in toplumda kendisine selam bile verilmediğini belirterek, "O Yezid ki eğer çarşıda dolaşsa biriyle karşılaşırsa kendisine selam bile verilmez. Hiç bir adamlık yönü ilmi, irfanı izzeti ve hikmeti bir şeye sahip değil. Bir tek özeliği; onun elinde silahı ve askeri var. Güce tapan, güce inan bir askeri var. öyle adi bir kişi ki, Allah'ın kitabından hiçbir ezberi olmayan alçak biridir. " ifadelerine yer verdi.

"Ben Hüseyin'denim Hüseyin bendendir"

Göktaş, Şehitlerin Efendisi Hz Hüseyin'in aziz kıyamından kesitler aktararak, Hz Muhammed (S.A.V) Efendimizin, "Ben Hüseyin'denim Hüseyin bendendir" hadisini hatırlatarak, dolayısıyla; benim çizgim hüseynin çizgisidir, Hüseynin çizgisi, benim çizgimdir. Hüseynin yolu, benim yolumdur, Benim yolum, Hüseynin yoludur buyurduğunu, dile getirdi.

"Hz Hüseyin nasıl ölüneceğini bize öğretmiştir"

Hz Hüseyin bu ümmetin sembolü olduğunu belirten Göktaş, "Hz Hüseyin nasıl ölüneceğini bize öğretmiştir. Zülüm karşısında dikilmeyi öğretmiştir."dedi.

"Şehadet, Allah'u Teâlâ'nın bir memleket ile ticaret yapması demektir"

"Şehadet, Allah'u Teâlâ'nın bir memleket ile ticaret yapmak demektir." İfadeleri ile konuşmasını sürdüren Göktaş, son olarak, "Kardeşlerim, Bingöllüler, gerçekten bu anlamda biz bir bayram yapıyoruz, niye? Rabbim bizimle ticaret yapıyor. Rabbim bizim memlekette ticarethane kurmuş. Bizi hesaba almış. Bizleri muhatap almış. Bize cennet veriyor. Bizden can ve mal alıyor. Bundan daha şerefli bir olay olabilir mi? Ya bizi unutsaydı? Bundan daha tehlikeli bir durum olabilir miydi? Elhamdülillah, Allah daha öncede sizden şehitler aldı, şimdi almaya devam ediyor. Bundan dolayı sevinin." ifadelerini kaydetti.

Bingöllülerin yoğun katılım gösterdikleri program yapılan duayla sona erdi. (Nihat Kanat, Enis Ağırbaş-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler