En büyük risk çözüm sürecinde

Bursa iş dünyası temsilcileri 2015 yılında ekonomide en büyük riski, çözüm sürecinde tıkanma ve çatışma ortamına dönülmesi olarak değerlendirdi

Bursa iş dünyası temsilcilerinin yüzde 46'sı, 2015 yılında ekonomide en büyük riski, çözüm sürecinde tıkanma ve çatışma ortamına dönülmesi olarak değerlendirdi. Üyelerin yüzde 33'ü jeopolitik risklerin ve sıcak çatışmaları risk olarak görürken, yüzde 21'si ise seçimlerin ardından oluşabilecek siyasi istikrarsızlığı gösterdi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) kent ekonomisinin nabzını tutmak amacıyla gerçekleştirdiği anket çalışmaları sürüyor. Buna göre iş dünyası temsilcileri yeni yılda iç pazara ağırlık vermeyi planlıyor.

Bursa iş dünyası temsilcilerinin yüzde 46'sı, 2015 yılında ekonomide en büyük riski, çözüm sürecinde tıkanma ve çatışma ortamına dönülmesi olarak değerlendirdi.

BTSO, Meclis üyelerine uyguladığı, kasım ayı anket çalışmasının sonuçlarını açıkladı. Söz konusu çalışmada, Bursa iş dünyası temsilcilerine, 2014 yılı ile ilgili değerlendirme; yeni yıla ilişkin beklentiler ve güncel gelişmelere ilişkin görüşleri soruldu. İş dünyası temsilcileri, ‘2014 yılında işlerinizde yüzde kaç büyüme gerçekleşti?' sorusuna, yüzde 36 ile ‘satışlarda büyüme olmamıştır' yanıtını verdi. Satışlarında yüzde bir ila 10 arasında artış olanların oranı yüzde 25, ‘satışlarımızda gerileme oldu' diyenlerin oranı ise yüzde 20 oldu. Anket çalışması, firmaların yarısının satış bütçesi hedefine ulaştığını veya aştığını ortaya koydu. ‘2014 yılı satış bütçe hedefleriniz nasıl gerçekleşti?' sorusuna, meclis üyelerinin yüzde 51'i ‘hedefin altında', yüzde 38'i ‘hedef ile uyumlu', yüzde 11'si ise ‘hedefin üzerinde' cevabını verdi.

İş dünyası 2015 yılına temkinli yaklaşıyor

İş dünyası temsilcileri 2015 yılına temkinli yaklaşıyor. Meclis üyelerinin yüzde 35'i 2015'in ‘kötü bir yıl', yüzde 30'u ‘vasat', yüzde 26'sı ‘mütevazı', yüzde 9'u ise ‘iyi bir yıl' olacağını düşünüyor. Firmaların yeni yıla ilişkin satış beklentilerinde de sınırlı artış söz konusu. Buna göre meclis üyelerinin yüzde 36'sı yeni yılda satışlarında artış beklemezken, yine aynı orandaki işadamı ise satışlarında yüzde 10'a kadar artış hedefliyor.

En büyük risk çözüm sürecinde

Bursa iş dünyası temsilcilerinin yüzde 46'sı, 2015 yılında ekonomide en büyük riski, çözüm sürecinde tıkanma ve çatışma ortamına dönülmesi olarak değerlendirdi. Üyelerin yüzde 33'ü jeopolitik risklerin ve sıcak çatışmaları risk olarak görürken, yüzde 21'i ise seçimlerin ardından oluşabilecek siyasi istikrarsızlığı gösterdi. Anket çalışmasında hükümetin açıkladığı reform programları da değerlendirildi. Ekonomide yapısal reform programlarının büyümeyi hızlandıracağını düşünenlerin oranı yüzde 43 olurken, iş dünyası temsilcilerinin yüzde 57'si ise yapısal reformların büyümeye hızlandırıcı etki yapmayacağını düşünüyor. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler