“Madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolu hiç başlamamak”

Madde bağımlılığı hakkında konuşan uzman psikologlar, madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolunun hiç başlamamak olduğunu ifade ettiler.

Uludağ Üniversitesi Gençlik Danışma Merkezi, öğrencileri madde bağımlılığı konusunda bilgilendirdi. öğrenciler, Uzman Psikolog Gökhan Şahin'in sunumuyla düzenlenen eğitimde madde bağımlılığı nedir ve bağımlılıktan korunma ile kurtulma yöntemleri konusunda bilinçlendi.

Madde bağımlılığından en iyi korunma yönteminin hiç başlamamak olduğunu belirten Uzm. Psikolog Gökhan Şahin, "Bağımlılık, herhangi bir maddeye karşı kontrolsüz kullanma alışkanlığıdır. Madde bağımlılığının bilimsel olarak temel sebebi "dopamin" maddesidir. Dopamin, beynin hayatta kalmak için gerekli ve sağlıklı maddeleri vücudun sonrasında tanıması ve alması için hatırlatıcı görev görür. Alkol ve uyuşturucu maddeler, kimyasal yapıları nedeniyle "dopamin" salımı yapar. Bu nedenle beyin bu maddelerin kullanılmasını ister." dedi.

"Bağımlılığı şeker hastalığı gibi düşünün"

Alkol ve madde bağımlılığı tedavisi hakkında öğrencilere bilgiler veren Şahin, "Alkol ve madde bağımlılığı tedavisinde iki farklı yöntem var. Birincisi, maddenin kesilmesinden dolayı yoksunluk belirti tedavisi. İkincisi ise ruhsal tedavi ve bağımlının maddeye ihtiyaç duymaması için ilaç tedavisi. Bağımlılık, maddeler dışında davranışlara karşıda gelişebilir. örneğin olumlu davranışlardan bazıları spor yapmak, kitap okumak olurken olumsuz davranış olarak da kumar oynamak sayılabilir. Bağımlılığı şeker hastalığı gibi düşünebiliriz. Şeker hastalığında eğer kişi şeker kullanmaz ve diyetine dikkat ederse, rahat yaşar ve hastalık onun için sorun olmaz. Ancak ne zaman şeker alırsa hastalık canlanır ve o kişi ciddi bir sorun yaşar." diye konuştu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler