Bir yılda 51 tondan fazla uyuşturucu madde ele geçirildi

​“Uyuşturucuyla mücadele acil eylem planı” kapsamında bir yıl içerisinde 51 tondan fazla uyuşturucu madde ve toplamda 26 milyon adet uyuşturucu tablet ele geçirildi.

Dünya Sağlık örgütü (DSö), tarafından örnek gösterilen ve 1 yılını geride bırakan Türkiye'nin Uyuşturucuyla Mücadele Acil Eylem Planı ile önemli sonuçlar alındı. 8 bakanlığın ortak çalışmasıyla yürütülen ve 1 yılını dolduran plan kapsamında, yapılan operasyonlarda 51 tondan fazla uyuşturucu madde ve geçen hafta düzenlenen cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonunda yakalanan 11 milyon uyuşturucu tabletle birlikte toplam 26 milyon adet uyuşturucu tablet ele geçirildi.

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, ayrıca yapılan operasyonlarda 41 binden fazla olaya müdahale edildi. 66 bin şüpheli hakkında işlem yapılırken Uyuşturucu ile mücadele kapsamında öğrenci ve veliler başta olmak üzere yaklaşık 10 milyon kişi bilgilendirildi. Uyuşturucu tacirlerine verilen cezalar da ağırlaştırıldı.

Kasım 2014'te yayımlanan Başbakanlık genelgesiyle Aile ve Sosyal Politikalar, Adalet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor, İçişleri, Gümrük ve Ticaret, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile ilgili diğer kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla, uyuşturucu ile mücadele politikalarına yön verecek eylem planı hazırlandı. Plan kapsamında bir yıllık süre içerisinde emniyet güçlerince uyuşturucu satışı ile mücadele tedbirlerinin yanı sıra, toplumsal farkındalık, talebin azaltılması, bağımlıların tedavileri ve rehabilitasyonu, sosyal uyum, tedavi merkezlerinin güçlendirilmesi gibi birçok başlıkta kararlı adımlar atıldı. ‘Narkotim' projesinden, danışma birimleri ve tedavi merkezlerine kadar gerçekleştirilen faaliyetlerle uyuşturucuyla mücadelede önemli yol kat edildi.

Plan çerçevesinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesinde, sentetik uyuşturucularla ilgili posta ve kargo kontrollerinin yoğunlaştırılması için özel bir birim oluşturdu. özellikle yurtdışından gönderilen madde miktarı, uyuşturucu tacirlerinin sıkı takibi ve izlenen yolların deşifre edilmesiyle olay sayısı bazında yüzde 80 oranında azaldı. Operasyonlarda 2015 Kasım ayına kadar bin 618 kilogram uyuşturucu madde geçirildi.

1 yıl önce kurulan ve 29 ilde okul çevrelerinde, gençlerin sosyal yaşam alanlarında, riskli bölge, mahalle ve sokaklarda uyuşturucu maddelerin satışının engellenmesi için görev yapan Narkotim ekipleri yaklaşık 12 bin olaya müdahale etti. Ekipler, 24 ton uyuşturucu madde ile 13,5 milyon adet uyuşturucu tablet ele geçirdi ve 21 bini aşkın şüpheli hakkında işlem yaptı.

Yapılan operasyonlarda 41 bini aşkın olaya müdahale edildi. 66 bin şüpheli hakkında işlem yapılırken, 51 tondan fazla madde, 26 milyon adet uyuşturucu tablet ele geçirildi.

Uyuşturucu ile mücadelede danışmanlık hizmeti vermek, bağımlılara ve bağımlı yakınlarına yol göstermek amacıyla ALO 191 Hattı devreye girdi. 7 gün 24 saat esasına göre ve ücretsiz olan hat, psikolog, sosyolog ve çocuk gelişimciden oluşan 130 personelle hizmet veriyor. ALO 191 Uyuşturucu ile Mücadele Danışma ve Destek Hattı'na Temmuz-Ekim ayları arasında 28 bin çağrı geldi. Bu çağrılardan yüzde 48'i tedavi amaçlı, yüzde 30'u genel bilgi alma, yüzde 8'i ise tedavi hakkında bilgi alma şeklinde gerçekleşti. ALO 191'i yüzde 75 oranında ağırlıklı erkekler ararken, çağrıların yüzde 25'i ise kadınlardan geldi.

Yatak kapasitesi yüzde 15 arttı

Sağlık Bakanlığı uyuşturucu ile mücadele kapsamında, bağımlıların tedavisi için, bir yıl içinde 7 yataklı, 2 ayakta tedavi merkezini hizmete açarken yatak kapasitesini yüzde 15 artırdı. Fiziki yatırımların yanı sıra personel eğitiminde de yeni adımlar atan Sağlık Bakanlığı, aralarında uzman hekim, sağlık personellerinin yer aldığı 258 personele bağımlılıkla mücadele konusunda eğitim verdi.

Milli Eğitim Bakanlığının da destek verdiği projeyle, çocuk ve gençlerde uyuşturucu kullanımının tespitine yönelik araştırmalar yapıldı. Bakanlık, rehberlik hizmeti kapsamında okullarda uyuşturucu ile mücadele konusunda 5 milyona yakın öğrenci, 3,5 milyon veli ve 450 bini aşkın öğretmene ulaştı.
Uyuşturucuya ağır ceza

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında uyuşturucuya ilişkin cezalar da ağırlaştı. Buna göre:

Kenevir ekimi suçu: 1 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası iken 4 yıldan 12 yıla,

Uyuşturucu ve uyarıcı madde imal, ihraç ve ithal suçu: 10 yıldan 20 yıla kadar hapis iken 20 yıldan 30 yıla,

Uyuşturucu ve uyarıcı madde ticareti suçu: 5 yıldan 15 yıla kadar hapis iken 10 yıldan 20 yıla,

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma ve özendirme suçu: 2 yıldan 5 yıla kadar hapis iken 5 yıldan 10 yıla,

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma suçu: 1 yıldan 2 yıla kadar hapis iken 2 yıldan 5 yıla kadar hapse çıkarıldı. Ayrıca her türlü uyuşturucu veya uyarıcı maddenin okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi yerlerdeki ticareti cezada yeni bir artırım nedeni olarak düzenlendi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler