ABD’de siyahi Müslüman kadın hâkim, başörtüsüyle Kur’an’a yemin ederek görevine başladı.

Donald Trump'in "Müslümanların ABD'ye girişi yasaklanmalıdır" sözünün ardından, Brooklyn'de siyahi Müslüman kadın hâkim, Kur'an'a yemin ederek göreve başladı.

Carolyn Walker-Diallo adlı hâkimin başörtüsüyle görevine başlaması, ABD'de bir ilk olma özelliği taşıyor.

Walker-Diallo, New York'un 7. bölgesi olarak bilinen Brooklyn Hall'de gecen ay seçildikten sonra Kur'an'a yemin ederek göreve başladı.

Kişisel web sitesinde belirttiği üzere Diallo, hukuk kariyerine Milbank, Tweed, Hadley and McCloy LLP'de avukatlik yaparak başladı. Hukuk tutkusunu toplumla birleştirerek Doğu New York Gençlik Mahkemesini kurdu. Bu mahkemede 13-18 yaş arası gençler, hâkim, avukat, mübaşir, icra memuru ve jüri üyesi olmak için eğitiliyor.

öte yandan ABD'nin ilk Müslüman kadın hâkim Afrikan-Amerika kökenli Sheila Abdus-Salaam, hâlâ New York Eyaletinin Yüksek Mahkemesi'nde görev alıyor. Sheila, ilk olarak 1992 yılında atandı.

Arap-Amerikan Charlene Mekled Elder ise 2006 yılında Michigan Wayne County 3. Devre Mahkemesi üyeliğine atandı.

Birkaç yıl önce Kalifornia ve New Jersey Eyaleti de ilk Müslüman hâkimlerini seçti. Tanzanya'dan ABD'ye göç etmiş olan Halim Dhanidina, 1960'ların ortalarında atandı.

New Jersey şehrinde ise ilk Müslüman Yüksek Mahkeme hâkimi olarak Sohail Muhammed atandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler