Nijerya’da bir Alim ve Mücahid: Şeyh İbrahim Zakzaki

Geçtiğimiz Cumartesi günü Nijerya ordusunun gerçekleştirdiği katliamda yaralı halde tutuklanan Nijerya Hizbullah Hareketi lideri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin paylaşılan biyografisinde, gençliğinden beri İslam’ın hakimiyeti için yaptığı mücadelede bir çok kez saldırıya uğradığı ve defalarca hapse atıldığı belirtildi.

Nijerya ordusunun geçtiğimiz Cumartesi günü Zaria kentinde gerçekleştirdiği katliamda yaralı halde tutuklanan Nijerya Hizbullah Hareketi lideri Şeyh İbharim Zakzaki'nin paylaşılan biyografisinde, gençliğinden beri İslam'ın hakimiyeti için yaptığı mücadelede bir çok kez saldırıya uğradığı ve defalarca sorgulanıp işkence gördükten sonra hapse atıldığı belirtildi.

Nijerya ordusunun baskınından ağır yaralı kurtulan ve yaralı haliyle gözaltına alınan Zakzaki'nin akıbetiyle ilgili net bir bilgi alınamazken, sosyal medyada Şeyh Zakzaki'nin biyograrifisi paylaşıldı.

Nijerya Hizbullahı lideri Şeyh İbrahim Zakzaki kimdir?

Şeyh İbrahim Yakub Zakzaki, Nijerya'nın Zaria kentinde 5 Mayıs 1953 (15 Şaban 1372) tarihinde dünyaya geldi. 16 yaşına kadar bulunduğu şehrin Kur'an ve İslami okullarında eğitimini sürdürdü. İlk resmi eğitimine 1969 yılında Bölgesel Arapça Eğitim Okuluna giderek Arapça öğrenmeye başladı.1971-1975 yılları arasında Kano kentinde bulunan meşhur Arapça Eğitim Okuluna gitti.

İslam'ın yeniden hâkim kılınması için Ülke genelinde büyük gösteriler organize etti

Okul hayatı sırasında normal eğitiminin yanı sıra bir çok farklı konuya da ilgi duyan Şeyh Zakzaki, liseyi bitirdikten sonra yüksek bir puanla geçiş yaptığı Ahmedu Bello Üniversitesi'nin Ekonomi bölümünde okurken, Müslüman öğrenciler Birliği'nin bölgedeki ve üniversitedeki en aktif üyeleri arasında yer alarak 1978 yılında Müslüman öğrenciler Birliği'nin genel sekreteri oldu. İslam Şeriatının yeniden hâkim kılınması için yapılan Ülke genelinde büyük gösterileri organize eden Zakzaki, 1979 yılında Müslüman öğrenciler Birliği başkan yardımcısı oldu.

Bu sırada İslam ulemasından resmi olmayan derslerini Zaria, Kano ve Yola kentlerinde almaya devam etti. Eğitim hayatı boyunca İslam Dünyasının meseleleri ile ilgilenen Zakzaki, öğrenme, araştırma ve öğretme şeklinde İslamî çalışmalarını yoğunlaştırdı. Artık Nijerya İslami Hareketi'nin resmi olmayan lideri olarak tanınmaya başlayan Zakzaki, Müslüman halkı bilinçlendirmeye ve birlik olmak için gerekenleri öğretmeye başlamıştı.

Nijerya'da hızla gelişen hareket ülkenin kuzeyinde 300'den fazla ilk ve orta dereceli okul kurarak ülke gençliğini, bilinçli İslami bir gençlik yapmak için var gücüyle çalışmaya başladı. Hareketin kurduğu okullara, 1800'lü yıllarda yaşamış olan Şeyh Osman Fodio isminden esinlenilerek, Fodio veya Fudaiyye ismleri verilmişti. Hareket halen Nijerya'nın en çok dağıtılan gazetesi olan ve yerli olan Hausa dili kullanan Al Mizan'ı çıkarmakta, ayrıca İngilizce yayın yapan Pointer Express isimli gazetesi de mevcuttur.

Zakzaki, Nijerya rejimi tarafından defalarca hapsedildi

Şeyh İbrahim Zakzaki, sürekli gayr-i İslami diye eleştirdiği Nijerya rejimi hükümeti tarafından defalarca hapsedilmiştir. Sürekli olarak İslam'dan başka bir yönetim biçimi olamayacağını ve bir İslam nizamının gerekliliğini vurgulayan Zakzaki, sürekli kesin bir dille şiddeti ve şiddet eylemlerini yasaklayıp, ilmi faaliyetlerde bulunarak, halkı bilinçlendirmeye çalıştı. Zakzaki,1981-1998 yılları arasında toplam 9 sene, 9 farklı hapishanede esir edilmiş, ama kararlı mücadelesinden asla taviz vermeyerek Nijerya'da Ehl-i Beyt mektebini esas alan, Hizbullahi kültürle yoğrulmuş bir İslam gençliği oluşturmaya muvaffak olmuştur. Nijerya Hizbullah hareketinin bugün en az 3 milyon civarında taraftarı olduğu tahmin ediliyor. Nijerya Hizbullahi Hareketi bugüne kadar 5 Eylül 2009 tarihinde yapılan silahlı çatışma hariç silahlı hiç bir eyleme girişmemiş, hareketin üyelerine yönelik yapılan söz konusu saldırıda birkaç polis ölürken, hareketin mücahidlerinden de bir kaç kişi şehid olmuştur.

Nijerya Hizbullah Hareketi, İran ile ekonomik bağı olduğu iddialarını yalanlıyor

İslam düşmanları tarafından bir çok kez, Nijerya Hizbullahi Hareketi üyelerinin İran tarafından eğitildiği ve Lübnan Hizbullahı modeli ile yapılandıkları yönünde iddialar ortaya atmış, buna karşı Afrika Hizbullah'ı olarak adlandırılan Nijerya Hizbullahi Hareketi, İran ile arasında ekonomik bağ olduğu iddialarını yalanlamıştır.

Şeyh İbrahim Zakzaki, Nijerya Hizbullahi Hareketi'nin 21 Mayıs 2008'te düzenlediği dev ‘Gayri-Meşru İsrail Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, "Siyonist rejim çok yakında tüm yandaşlarıyla birlikte yok olup gidecektir" şeklinde açıklama yapmıştı.

Yegâne amacı İslam davası için çalışmak olan Şeyh İbrahim Zakzaki, dünyanın yarısından fazlasını gezerek, ağırlıklı olarak İngiltere, Suudi Arabistan, İran İslam Cumhuriyeti, Lübnan, Sudan, Güney Afrika, ABD ve Rusya'da bulunmuş, tüm gezilerinde gittiği her yerde konferanslar ve seminerler vermiştir.

Geçtiğimiz günlerde Nijerya ordusunun evinde yaptığı katliamda Zakzaki'nin eşi Zeynep İbrahim hayatını kaybederken 9 çocuğundan biri de aynı saldırıda 3 çocuğu ise Temmuz 2014 yılında Nijeryalı Ordusu tarafından benzer bir saldırıda katledilmişti. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler