Basın İlan Kurumu (BİK) Van Şube Müdürü Yahya Öylek, internet gazeteciliği ve sosyal medyanın yazılı basının üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

özellikle iletişim teknolojisinin gelişmesiyle vatandaşların anlık gelişmeleri öğrenmesi hızlandı. Akıllı telefonlar, internet medyası, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla gazeteler daha baskıya gitmeden halka ulaşabiliyor. Ancak, bu bilgilerin çoğu teyit ettirilmeden yayınlanıyor.

Konuyla ilgili konuşan Basın İlan Kurumu (BİK) Van Şube Müdürü Yahya öylek, sosyal iletişim araçları üzerinden paylaşılan yazıların teyit ettirilmeden, yazılı basında yayınlanmasının doğru olmadığını vurguladı.

"Sosyal medya gazetecileri zor durumda bırakmakta"

Sosyal medyada paylaşılan yazıların doğruluğu araştırılmadan gazetelerde yer verildiğini aktaran öylek, "Sosyal medyada bir paylaşım, ciddi anlamda kısa sürede yayılabiliyor ve o paylaşım sorgulanmadan gazete sayfalarında da yayınlanabiliyor. Bu paylaşımlar doğrulanmadan sosyal medya üzerinden karalama kampanyası başlatılıyor. Gazetelerde gerçek bir bilgiymiş gibi bu paylaşımı gazetede yayınlıyor. İşte bu sorun kutuplaşmalara yol açmakta ve gazetecileri zor durumda bırakmaktadır." diye belirtti.

"Bölgenin etik değerlerine göre haber yapılmalı"

Karşı tarafa zarar vermeden haber yapılması gerektiğine dikkat çeken öylek, ancak etik değerlere bağlı haber yapıldığı zaman sağlam bir habercilik yapılacağını söyledi.

öylek, "Bölgede zor bir sürece girdik. Bu noktada gazetecilerin de gerçek bilgiyi aramaması büyük sıkıntılara neden oluyor. Dünya fikrimiz ne olursa olsun, siyasi düşüncemiz ne olursa olsun gazetecilikte etik değerlere bağlı kalarak habercilik yapmak lazım. Etik değerlere bağlı haber yapıldığı zaman sağlam bir habercilik yapılmış olur. Fakat kendi düşünceleri etrafında, karşı tarafı düşman, hain olarak gördüğü zaman kalemden çıkan o yazılar bir mermi gibi karşı tarafa zarar verir. Müslüman bir toplum olduğumuz için yapacağımız haberin gıybet ve yahut iftira boyutunu düşünmemiz gerekiyor. Yazılan haberleri teyit ettirmeden yayınlamamak lazım. Biz gazeteciler yönetici ile yönetilen arasında önemli bir köprü görevi görüyoruz. Günümüzde hele hele bölgede gerçekten zor gazetecilik yaptığımızı unutmamalıyız." ifadelerini kullandı. (Yılmaz Sönmez - İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler