A A A

KAŞİP, Ermenek’te acılı ailelerle görüştü

Eklenme : 2014-10-31 14:19

KARAMAN - Karaman'ın Ermenek ilçesinde 18 madencinin yerin 375 metre altında kalmasına yol açan su baskının ardından olay yerine giden KAŞİP Genel Başkanı Hakan Aydın, yetkililer ile görüşerek kurtarma çalışmalarını takip etti.

KAŞİP, Ermenek’te acılı ailelerle görüştü

Facianın yaşandığı bölgeye gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşen Kamu Şirket Personelleri Derneği (KAŞİP) Genel Başkanı Hakan Aydın, Türkiye'nin artık maden facialarıyla anılmaması gerektiğini söyledi.

Ermenek'teki facianın hemen ardından ilçeye giderek yaşananlara tanıklık ettiğini söyleyen Aydın, gördüğü manzaranın kendisinde uzun süre psikolojik bir etki bırakacağını belirtti. Yine sağ kurtulan işçilerle yaptıkları görüşmelerden notlar aktaran Aydın, olaylar zincirindeki ihmallere dikkat çekti. Aydın, "KAŞİP olarak Ermenek'teki olayın meydana geldiği ilk gün oraya hemen intikal ettik. Gördüğümüz manzara çok acıklıydı. Karşılaştığımız manzaraya yürek dayanmıyordu. Aile fertlerini kaybetmeleri nedeniyle insanlara merhem olabilecek, onların acılarını hafifletebilecek bir dil bulamıyorduk" diye konuştu.

Geçmişte yaşanan facialardan örnekler sunan Aydın, "Daha yakın bir döneme kadar Soma'da 300'ü aşkın çanımızı ve bir vakit Zonguldak'ta 260 insanımızı kaybettik. Bu acı aslında maden ocağının yaşattığı bir acı değildir. Bu acı ihmalin yaşatmış olduğu bir acıdır. Daha fazla kar etmek isteyen bir sistemin yaşatmış olduğu acıdır. Biz böyle bir acının tekrar yaşanmasını istemiyoruz. Peki, ne yapmalı? Maden ocakları ve diğer iş yerlerinde "önce can güvenliği" ilkesi hayata geçirilmeli. İş güvenliği yasalarının tam uygulanması, 1994 İRO Sözleşmeleri'nde belirtildiği gibi maden ocaklarında yaşam odalarının yapılması, buralarda her şeyden önce çalışan kişinin can güvenliğinin sağlanması gereği yeniden önem kazanmıştır. Bunun dışında bu maden ocaklarında çalışan arkadaşlarımızın örgütlü olarak çalıştırılmaları gerekmektedir. Yani bu çalışanların özlük haklarının tam olarak verilmesi gerekmektedir" dedi.

Yapılan istatistikî çalışmaları da değinen KAŞİP Başkanı Aydın, "Türkiye'de madencilik bugünün mesleği olmamasına rağmen, son zamanlarda yine acı haberlerle gündemde" diye konuştu. 2010 yılında grizu patlaması sonucu Balıkesir'de 17, Zonguldak'ta 30 madenci; Edirne'de ise yangın ve göçük neticesinde 3 madencinin hayatını kaybettiği olaylara da değinen Aydın, "Bir avuç kömür için bir ömür verenlere ifadelerini kullanmaktan ve madencilerin can kayıpları ile gündeme gelmesinden artık bıktık. Yeter. Bu insanlarımızın geride kalan çocukları bize mirastır. Çocuklarımızın babasız kalmalarını artık istemiyoruz. Haykırıyoruz yeter" dedi.YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Siirt’te  yaz Kur’an kursları sona erdi

Siirt’te yaz Kur’an kursları sona erdi

2017-08-18 22:17:11

​Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde başlatılan yaz Kur’an-ı Kerim kursları sona erdi.

Saldırı hazırlığındaki PKK’li tutuklandı

Saldırı hazırlığındaki PKK’li tutuklandı

2017-08-18 21:56:16

​Mardin'in Midyat ilçesinde PKK'ye yönelik operasyonda, saldırı hazırlığında olduğu belirtilen ve gözaltına alınan bir PKK’li tutuklandı.

Hayatını kaybeden 7 tarım işçisi memleketleri Mardin’e gönderildi

Hayatını kaybeden 7 tarım işçisi memleketleri Mardin’e gönderildi

2017-08-18 21:36:17

​Sakarya'nın Hendek ilçesindeki kazada hayatını kaybeden 7 tarım işçisi memleketleri Mardin’e gönderildi.

TÜM HABERLER

Gaziantep'te hırsızlık operasyonu: 2 gözaltı

Gaziantep'te çalıntı araç ile hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi adliyeye sevk edildi.

HÜDA PAR’dan Karaköprü esnafına ziyaret

​HÜDA PAR Karaköprü İlçe Başkanlığından oluşan bir heyet, esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Umut Kervanı'ndan Van'da 80 aileye yardım

Umut Kervanı, Kurban Bayramı öncesinde Van'da ihtiyaç sahibi 80 aileye yardımda bulundu.

Van’da öğrencilere bisiklet ve Kur’an hediye edildi

Van'ın Edremit ilçesinde yaz Kur’an kurslarını tamamlayan 100 öğrenciye bisiklet ve Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Diyarbakır’da engelliler için işaret diliyle hutbe okutuldu

Diyarbakır’da işitme engellilere yönelik işaret diliyle camilerde hutbe okutuldu.
TÜM HABERLER