Hizbullah Rehberi on binlerce kişi tarafından anıldı

​Hizbullah Cemaati Kurucu Rehberi Hüseyin Velioğlu, şehadetinin 16’ncı yıldönümünde on binlerce seveni tarafından kabri başında anıldı.

İstanbul Beykoz'da 17 Ocak 2000'de yapılan polis baskınıyla şehid edilen Hizbullah Cemaati Kurucu Rehberi Hüseyin Velioğlu'nun Batman Karşıyaka Mezarlığı'ndaki kabri, on binlerce seveninin akınına uğradı.

öğle namazının ardından Velioğlu'nun kabrine gruplar haline akın eden sevenlerinin sayısı, kısa sürede on binleri aştı. Kadınların da yoğun ilgi gösterdiği anma programında Yasin-i Şerifler, salavatlar ve dualar okundu.

PKK'liler tarafından katledilen Yasin Börü ve arkadaşları ile Aytaç Baran'ın fotoğrafını taşıyan pankartında açıldığı anma programında halk, Hüseyin Velioğlu'nun fotoğrafını gösteren dövizler taşıdı.

Kabri başında bir konuşma yapan Şehitler Kervanı Platformu Başkanı ömer Çelik, Hüseyin Velioğlu ve dava arkadaşları gibi kendilerinin de İslam davasına gönül verdiklerini belirterek, "İslam davasına canımızı verdik. Çünkü bu dava çok yüce bir davadır. İslam davası uğruna bizler gün oldu İbrahim olduk, ateşlere atıldık. Bizler gün geldi Zekeriya olduk, testerelerle biçilmeyi göze aldık. Bizler gün oldu Yahya olduk, ölüme seve seve gittik. Bizler gün oldu Habil olduk, kardeşlerimiz tarafından vurulduk. Bizler gün oldu musap olduk, seve seve canımızı feda ettik." dedi.

"Köy köy, kasaba kasaba ve il il dolaşarak İslam'ı anlattılar"

Hüseyin Velioğlu ve dava arkadaşlarının İslam davası için yapmış oldukları fedakârlıklardan da bahseden Çelik, "40-50 derece yazın sıcağına aldırmadan, Şehit Rehber (Hüseyin Velioğlu) ve dava arkadaşları onun davasına gönül vermiş Seydalarla birlikte köy köy, kasaba kasaba ve il il dolaştılar. Bir yerde İslam'a ve Müslümanlara fayda verebileceğini bildiği hemen hemen herkese gittiler. Bu davanın güzelliğini ve davaya hizmet etmek gerektiğini anlattılar. Şehit Rehber, en soğuk memleketten, en sıcak memlekete kadar dava arkadaşlarıyla beraber dolaşarak insanlara İslam'ı anlattılar. Kurtuluşumuzun, dünya ve ahret hayatımızın saadetinin böyle bir cemaati inşa etmek ve bu cemaatin doğrultusunda mücadele etmek olduğunu anlattılar." ifadelerini kullandı.

"Bu dava için yüzlerce şehit verdik, zindanlara atıldık, hicretler yaşadık"

Hüseyin Velioğlu'nun ve dava arkadaşlarının İslam'a hizmetteki çalışmalarının meyvesini verdiğini sözlerine ekleyen Çelik, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Böyle mükemmel, merhametli ve şefkatli bir cemaat bize oluşturdular. Fakat bunu oluştururken muhaceratlar eziyetler, işkenceler ve sıkıntılar gördüler. Yüzlerce kardeşlerimizi, azizlerimizi şehit vererek, bu camiayı bu hale getirdiler. Şehit Rehber ve dava arkadaşlarının şehit oluşlarını iyi okuyun. Sizler bir defa gözlerinizi açtığınızda etrafınızda yüz binlerden insan ve Seydalar olmadı. Bu hale ve duruma gelinceye kadar nice kardeşlerimizi feda ettik, nice kardeşlerimiz zindanlarda eziyet ve işkencelerle şehit oldular. Nice kardeşlerimiz yıllarca eşlerini, çocuklarını, anne ve babalarını görmediler, muhacerat yaşadılar ve halen yaşamaktadırlar. Vallahi eğer bizler, şehit Rehberin, Şehit Selahaddin'in bize kanıyla ve diğer aziz şehitlerimizin bize kanıyla emanet ettiği bu davanın kıymetini bilmezsek dünya ve ahrette de Allah muhafaza hüsrana uğrayanlardan olacağız."

Daha sonra Hizbullah Cemaati kurucu lideri Hüseyin Velioğlu'nun hayatından kesitler aktaran Velioğlu'nun yakın arkadaşlarından Şeyh Fatih, "Şehit Rehber ve dava arkadaşları, zor şartlarda Hizbullah Cemaatini kurdular. Onlarda Hz. Muhammed (sav) ve sahabeler gibi köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir durmadan dolaşarak, insanlara Peygamberin dini olan İslam'ı anlattılar. Onlar bu ümmete meşale oldular ve onların önünü aydınlattılar." diye konuştu.

"Hüseyin Velioğlu ve arkadaşları gibi insanların hidayeti için çalışmalıyız"

Ardından son olarak söz alan Molla Beşir Şimşek, şu ifadelere yer verdi: "İnşallah bizler de Şehit Rehber ve dava arkadaşlarının fedakârlıkları, azim ve kararlılığıyla yürüttükleri davayı daha da öne götüreceğiz. Şehit rehbere olan sevgimiz senede bir gün kabri başına gelmekle olmasın. Bizler de onlar gibi insanların hidayeti için çalışmalıyız. Bizler Şehit Rehber'in hayatını okuyup, bundan kendimize dersler çıkarmamız lazım. Bizler de onlar gibi çalışmalıyız. Bu insanların ıslahı için ve cehennemden korumak için ter dökmeliyiz. Tüm imkânımızla bizler de insanların kurtuluşu için hizmet etmeliyiz. Şehit Rehber ve dava arkadaşları gibi bizler de bu milletin kardeş olmasını istiyoruz. Bu memleketlerde kan akmasını istemiyoruz. Bu kötülüklerin sebebi ise Kur'an'sız bir hayat yaşanmasındandır. İşte Şehit Rehber ve arkadaşları bu amaçla yola çıktılar. Bugün bizler de bu amaçla bu yolu sürdürüyoruz."

Hizbullah Rehberi Hüseyin Velioğlu'nun ağabeyi de gelenlere teşekkürlerini ileterek, böylesi bir tablo karşısında çok duygulandığını dile getirdi.

Anma programında birçok kişinin duygularına hâkim olamayıp gözyaşları dökmesi dikkat çekerken on binlerce kişi, yaptıkları duaların ardından Velioğlu'nun kabrinden ayrıldı. (M. Fatih Akgül, M. Sait Çelik, Mehmet Mikyas- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler